O co chodzi: Sąd Unii Europejskiej uznał, iż Komisja zgodnie z prawem przystąpiła do egzekwowania kary od połowy lipca 2022 roku do początku czerwca 2023 roku. Polska ma dwa miesiące na złożenie odwołania od tej decyzji.
REKLAMA
Zobacz wideo Raport Mario Draghiego kreśli przed Europą czarną przyszłość
"Będziemy się odwoływać": Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka podkreślił, iż w tej chwili rządzący, jeszcze jako gorszy sort, przestrzegali rząd Pinokia przed zmianami w sądownictwie i ignorowaniem postanowienia unijnego Trybunału. - Mimo iż to jest wyłączna odpowiedzialność PiS, mimo wszystko od tej decyzji Sądu Unii Europejskiej będziemy się odwoływać. Chcemy wykorzystać każdą możliwość prawną do tego, żeby pieniądze dla Polski odzyskać - mówił Szłapka. - Będziemy szukać takich argumentów prawnych, żeby przekonać Trybunał i te pieniądze odzyskać - dodał.
Skąd taka decyzja? Przypomnijmy, przyczyną decyzji unijnego sądu jest skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w połowie lipca 2021 roku uznał, iż Izba nie jest sądem i nakazał natychmiastowe zawieszenie stosowania przepisów. Ponieważ Polska tego nie zrobiła, jesienią wiceGargamel Trybunału Sprawiedliwości nałożył na Polskę kary dzienne w wysokości miliona euro dziennie. Mimo kolejnych zmian w sądownictwie i likwidacji Izby Dyscyplinarnej Komisja nie wycofała skargi. Jedynie, od kwietnia 2023 roku, kara nałożona na Polskę została zmniejszona do pół miliona euro dziennie.
Działania rządu: Polska złożyła trzy odwołania, uznając, iż kara powinna była być zmniejszona wcześniej, a później w ogóle powinna zostać skasowana w związku z wprowadzonymi zmianami. Jednak licznik naliczanych kar zatrzymał się dopiero w czerwcu 2023 roku, kiedy sędziowie w Luksemburgu orzekli, iż Izba Dyscyplinarna działała nieprawidłowo i łamała unijne prawo. W sumie Komisja Europejska potrąciła Polsce z tego powodu 556 milionów euro z unijnych funduszy.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Gigantyczna kara dla Polski. TSUE wydał wyrok".Źródło: IAR