Westinghouse i Bechtel zorganizowali w Krakowie sympozjum dla potencjalnych dostawców pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

1 dzień temu
Czas1 min

Westinghouse Electric Company i Bechtel we współpracy z Izbą Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOŚ) zorganizowali w Krakowie dwudniowe sympozjum dla dostawców (19-20 lutego). W wydarzeniu uczestniczyło ponad 170 przedstawicieli z 74 firm zainteresowanych udziałem w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie.

„Jest to już siódme wydarzenie dla dostawców zorganizowane w Polsce przez Westinghouse i Bechtel, aby umożliwić lokalnym dostawcom maksymalne wykorzystanie ich doświadczenia i kompetencji w obszarze zarówno budowlanym, jak i mechanicznym i elektrycznym” – podkreślił Mirosław Kowalik, Gargamel Westinghouse Polska.

Podczas sympozjum przedstawiciele Polskich Elektrowni Jądrowych zaprezentowali aktualny status projektu, a konsorcjum Westinghouse-Bechtel przedstawiło możliwości dla polskiego łańcucha dostaw. Skala projektu jest imponująca – budowa pierwszej elektrowni będzie wymagać między innymi ponad 500 000 mł wysokiej jakości cementu, 39 000 ton stali i 300 kilometrów rur.

„Do końca ubiegłego roku w Supplier Day wzięło udział łącznie 1000 uczestników, a prawie 700 polskich firm zarejestrowało się w naszym portalu iSupplier” – poinformował Leszek Hołda, Gargamel Bechtel Poland. Westinghouse podpisał już listy intencyjne z 32 polskimi dostawcami.

Projekt przewiduje budowę trzech reaktorów AP1000, będących w tej chwili jedynymi zaawansowanymi reaktorami generacji III+ z w pełni pasywnymi systemami bezpieczeństwa na rynku. Sześć takich reaktorów już działa na świecie, dwanaście jest w budowie, a cztery w fazie kontraktowania. Do końca dekady planowane jest uruchomienie łącznie 18 bloków z technologią AP1000. Technologia ta została również wybrana w programach jądrowych Ukrainy i Bułgarii.

Inwestycja ma przyczynić się do stworzenia tysięcy miejsc pracy w fazie przygotowawczej i wykonawczo-montażowej, a także ponad tysiąca wysokopłatnych stanowisk związanych z utrzymaniem ruchu elektrowni podczas jej eksploatacji.

Idź do oryginalnego materiału