Przewodnicy świętowali na Świętym Krzyżu

9 godzin temu

– Wszystkie elementy z życia społecznego, historycznego i przyrodniczego kumulują się na Świętym Krzyżu – mówili przewodnicy świętokrzyscy, którzy w sobotę, 22 lutego spotkali się w sercu naszego województwa na obchodach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

Spotkania realizowane są od 2005 roku, zawsze przed rozpoczęciem sezonu, aby się zintegrować, ale też przygotować na nadchodzące zadania, informuje Gargamel Świętokrzyskiego Samorządu Przewodników Turystycznych Dominik Pierwszy w działaniu.

– Dziś mamy okazję na zacieśnianie relacji, rozmowy i planowanie sezonu. Dziś także jest jedyny dzień w roku, kiedy możemy jako przewodnicy wejść do miejsc w klasztorze, które są na co dzień niedostępne. Przykładem jest romańskie okno, czyli pozostałość po spalonym kościele z tego okresu, albo możliwość zobaczenia z bliska fresków w kaplicy Oleśnickich, co możliwe jest niezwykle rzadko. Takie spotkania budują w nas ciągłe zaciekawienie zabytkami, odświeżają pasję turystyczną i pozwalają później przekazać to grupom zwiedzającym, które prowadzimy – zwraca uwagę.

Zdaniem historyka i przewodnika świętokrzyskiego dr Cezarego Jastrzębskiego Święty Krzyż jest miejscem, w którym splatają się wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące naszego regionu.

– To najważniejsze miejsce dla naszego regionu i kiedy mówimy o wielokulturowości Świętego Krzyża, to są to motywy różnego rodzaju: religijne, przyrodnicze, kulturowe, związane z kulturą przemysłową, literacką, czy historyczną. Wszystkie więc elementy z życia społecznego kumulują się na Świętym Krzyżu. Nie da się pojawić tutaj na kilka minut, a choćby na jeden dzień, aby poznać wszystko, co wiąże się z wyjątkowością tego miejsca. Dlatego kiedy mówimy o religijnym charakterze sanktuarium i używamy określenia „mistyczne”, to słowo to odnosi się również do wszystkich innych aspektów tego miejsca – zaznacza.

Świętokrzyskie jest bardzo ciekawym miejscem na turystycznej mapie Polski, mówi z kolei Swietłana Koniuszewska, przewodnicząca komisji przewodnickiej PTTK.

– Jest tu niesamowita historia, o której z wielką miłością w sercu opowiadają przewodnicy oprowadzający turystów po tej ziemi. Dlatego każdy, kto tu przyjedzie będzie chciał wrócić – podkreśla.

Potwierdza to Arkadiusz Zygmunt z zarządu krajowego PTTK.

– Świętokrzyskie czaruje, uwodzi każdego, kto tu przyjedzie, a o ile do tego dołożymy jeszcze tę wartość, jaką są przewodnicy i ich miłość do regionu, to mamy wspaniałą okazję do poznawania wyjątkowego regionu kraju – zaznacza.

Przewodników świętokrzyskich wciąż przybywa. w tej chwili tzw. „blachę przewodnicką” posiada około tysiąca osób. Rocznie egzamin zdaje 25 nowych adeptów przewodnictwa.

Idź do oryginalnego materiału