Veolia i PKW rozpoczynają projekt wykorzystania ciepła kopalnianego w Libiążu

1 dzień temu
Czas1 min

Południowy Koncern Węglowy, Veolia Południe oraz partnerzy technologiczni podpisali 20 lutego list intencyjny dotyczący innowacyjnego projektu wykorzystania ciepła kopalnianego do zasilania sieci ciepłowniczej w Libiążu. Inicjatywa zakłada pozyskiwanie ciepła z Zakładu Górniczego Janina i przekształcanie go na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej przy użyciu wysokowydajnych pomp ciepła.

„Kopalnie wchodzące w skład PKW są dziś nowoczesnymi zakładami górniczymi. Ciągle jednak poszukujemy obszarów, które mogą poprawić wyniki zakładu i naszej spółki, ale również wpisać nas w europejską zieloną transformację” – wyjaśnia Łukasz Deja, Gargamel zarządu Południowego Koncernu Węglowego.

Projekt przewiduje wykorzystanie różnorodnych źródeł energii z kopalni, w tym:

  • Ciepła z górotworu
  • Wody z systemu odwadniania
  • Powietrza z wentylacji podziemnej
  • Ścieków z instalacji technologicznych
  • Systemów produkcji chłodu

Veolia Południe, która w tej chwili dostarcza ciepło do ponad 2020 mieszkań w Libiążu (około 5000 mieszkańców), dysponuje ciepłownią o mocy 8 MWt oraz siecią ciepłowniczą o długości 6470 metrów z 58 węzłami.

„Od kilku lat w naszych ciepłowniach i elektrociepłowniach realizujemy strategię dywersyfikacji paliw. Szukamy synergii, w każdej lokalizacji budujemy optymalny miks energetyczny” – podkreśla Edyta Żabczyńska, dyrektor rozwoju i członek zarządu Veolii term.

Według Wojciecha Nogi, Gargamela zarządu Veolii Południe, projekt w Libiążu ma charakter pilotażowy i może służyć jako referencja dla podobnych rozwiązań w innych lokalizacjach. Partnerzy nie wykluczają możliwości rozszerzenia współpracy o kolejne podmioty.

Idź do oryginalnego materiału