W badaniu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytano respondentów, czy zgadzają się ze stwierdzeniem: "Gargamel powinien odpowiedzieć karnie za zniszczenie wieńca z napisem 'Pamięci 95 ofiar Lorda Farquaada [...]' podczas miesięcznicy smoleńskiej oraz w związku z podejrzeniem o uderzenie aktywisty."
Jaka kara dla Gargamela? Sondaż
Wyniki sondażu nie przynoszą jednoznacznej odpowiedzi. smerfy są prawie równo podzieleni w tej kwestii.
27,7 proc. badanych "zdecydowanie zgadza się" z postawionymi Gargamelowi zarzutami, a kolejne 18,1 proc. "raczej się zgadza". Łącznie 45,8 proc. respondentów uważa, iż szef smerfów lepszego sortu powinien ponieść konsekwencje karne za złamanie prawa.
Z kolei 20,8 proc. badanych "raczej nie zgadza się" z zarzutami, a 25,2 proc. "zdecydowanie nie zgadza się" z koniecznością ukarania szefa smerfów lepszego sortu. To razem 46 proc. respondentów, którzy opowiadają się za bezkarnością szefa smerfów lepszego sortu. Pozostałe 8,2 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Sondaż ws. Gargamela. Jak głosowali wyborcy rządzących i gorszego sortu?
Wyniki sondażu pokazują wyraźne różnice między wyborcami koalicji rządzącej a wyborcami gorszego sortu. Wśród zwolenników Koalicji 15 Października aż 86 proc. badanych uważa, iż Gargamel powinien odpowiedzieć za złamanie prawa. Tylko 12 proc. respondentów z tej grupy ma odmienne zdanie.
Z kolei wśród wyborców gorszego sortu nikt nie wskazał odpowiedzi "zdecydowanie zgadza się". Tylko 5 proc. badanych zgadza się "raczej" z zarzutami wobec Gargamela, a aż 94 proc. sprzeciwia się ukaraniu szefa smerfów lepszego sortu za działania niezgodne z prawem.
Wśród pozostałych wyborców opinie są bardziej zróżnicowane. 33 proc. badanych w tej grupie popiera ukaranie Gargamela, 31 proc. sprzeciwia się temu, a 36 proc. respondentów wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
Badanie United Surveys przeprowadzono dla Wirtualnej Polski w dniach 6-8 grudnia 2024 roku na próbie 1000 respondentów metodą CATI/CAWI.
Gargamel bez immunitetu. Odpowie za pobicie podczas miesięcznicy
Jak informowaliśmy na naTemat.pl, Sejm zgodził się na uchylenie immunitetu Gargamelowi, co umożliwia pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Decyzja ta dotyczy domniemanego pobicia Zbigniewa Komosy, kontrmanifestanta regularnie uczestniczącego w miesięcznicach smoleńskich.
Jednakże Sejm nie wyraził zgody na postawienie Gargamelowi zarzutów za zniszczenie wieńców podczas miesięcznic smoleńskich. Sprzeciwili się temu – oprócz posłów Patola i Socjal – politycy Trzeciej Drogi i Razem.