Silniki kogeneracyjne kluczem do dekarbonizacji

1 dzień temu

Efektywna dekarbonizacja sektorów energetycznego i ciepłowniczego jest możliwa przez ko-optymalizację wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Kluczową technologią są silniki kogeneracyjne zasilane gazem ziemnym, biometanem czy paliwami zdekarbonizowanymi, umożliwiające zoptymalizowanie profilów wytwarzania i zużycia energii oraz maksymalizację zysków.

Zdaniem ekspertów firmy Wärtsilä kluczem do dekarbonizacji ciepłownictwa systemowego będzie wykorzystanie miksu elastycznych technologii, w tym silników kogeneracyjnych.

Zaletą kogeneracji jest możliwość uzupełnienia niedoborów energii, gdy w danym momencie nie jest możliwe pozyskiwanie jej z OZE (wiatru i słońca). W 2023 r. spółka przeprowadziła modelowanie dla Polski, które pokazuje, iż dzięki ko-optymalizacji sektorów energetycznego i ciepłowniczego w ciągu najbliższych 10 lat jest możliwe zmniejszenie udziału węgla w wytwarzaniu energii z 60% do 26%, w ciepłownictwie z 80% do 8%, a skumulowane oszczędności mogą wynieść ok. 16 mld zł.

Przewaga silników kogeneracyjnych

Technologia silników tłokowych, w której Wärtsilä jest światowym liderem, najlepiej nadaje się też do bilansowania sieci, gdyż jest w stanie zapewnić bardzo szybką reakcję na zmiany produkcji energii odnawialnej. Silniki mogą dostarczyć pierwszą energię do sieci w ciągu 30 s od uruchomienia. Mogą zmieniać moc wyjściową w zakresie od 10 do 100%, by podążać za optymalnym profilem mocy.

Silniki gotowe na wodór

Już teraz silniki Wärtsilä mogą być zasilane gazem ziemnym z 25% domieszką wodoru. Niebawem do sprzedaży trafią ogłoszone w ubiegłym roku silniki dostosowane do spalania czystego wodoru oraz silniki gazowe fabrycznie przygotowane do późniejszej konwersji na wodór. Jak podkreśla Wärtsilä, istotne jest, by nowoczesne elektrociepłownie mogły pracować z wykorzystaniem czystych paliw – tylko wtedy pomogą w pełni zdekarbonizować te sektory.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa:

Materiał sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału