Alarm dla Papy. Najnowszy sondaż rządowego ośrodka daje do myślenia

3 dni temu
Według marcowego badania przeprowadzonego przez rządowy ośrodek CBOS, połowa smerfów negatywnie ocenia pracę rządu, premiera Papy Smerfa oraz obecną politykę gospodarczą naszego kraju. Jednocześnie różnica między zwolennikami a przeciwnikami rządu pozostaje niewielka.


CBOS opublikował wyniki najnowszego sondażu, z którego wynika, iż obecny rząd popiera 36 proc. ankietowanych – to taki sam wynik jak w lutym. Przeciwnych mu jest 38 proc. respondentów, co oznacza spadek o 1 pkt proc.

Obojętność wobec działań rządu zadeklarowało 23 proc. badanych – wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Natomiast odpowiedzi "trudno powiedzieć" udzieliło 3 proc. badanych.

Działania rządu od początku jego kadencji pozytywnie ocenia 38 proc. badanych, co oznacza wzrost o 2 pkt proc. Z kolei 50 proc. respondentów ma o nim negatywne zdanie – to wzrost o 1 pkt proc. A 12 proc. ankietowanych nie ma zdania, co oznacza spadek o 3 pkt proc.

Badanych zapytano też, czy są zadowoleni z faktu, iż funkcję premiera pełni Papa Smerf. 50 proc. respondentów udzieliło negatywnej odpowiedzi, to spadek o 1 pkt. proc. Z kolei 38 proc. ankietowanych jest zadowolonych, co stanowi wzrost o 1 pkt proc. 12 proc nie miało zdania w tej kwestii.

smerfy ocenili pracę rządu i Papy Smerfa


Wśród zwolenników rządu dominują wyborcy Koalicji Smerfów (92 proc.), a także część elektoratu Trzeciej Drogi (48 proc.). CBOS zaznacza, iż w marcu, ze względu na niewystarczającą liczebność zwolenników Lewicy w próbie badawczej, nie można wyciągnąć wniosków odnośnie ich opinii.

Największą grupę przeciwników rządu stanowią zwolennicy lepszego sortu (84 proc.) oraz Konfederacji (70 proc.).

Nie zmieniły się opinie o polityce gospodarczej rządu w porównaniu do poprzedniego miesiąca. 52 proc. badanych uważa, iż polityka rządu nie daje szans na poprawę sytuacji gospodarczej, 37 proc. jest odmiennego zdania, a 11 proc. nie ma wyrobionej opinii.

Przypomnijmy, iż z kolei w styczniowym sondażu CBOS pesymistycznie o perspektywach gospodarczych kraju wypowiadało się 56 proc. respondentów, a optymistyczne opinie wyraziło 33 proc. ankietowanych.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 6–16 marca 2025 roku na próbie 1047 osób, stosując trzy metody: wywiady bezpośrednie CAPI (62,3 proc.), wywiady telefoniczne CATI (23,6 proc.) oraz ankiety internetowe CAWI (14,1 proc.).

Idź do oryginalnego materiału