Zielona woda w Swoszowicach. Urząd uspokaja: „to kontrola kanalizacji”

4 godzin temu

Od rana mieszkańcy Krakowa informują o skażeniu wody w rzece przepływającej przez rejon Swoszowic. W internecie pojawiają się zdjęcia, na których widać, iż woda w rzece jest całkowicie zielona. Dodatkowo unoszą się nad nią nienaturalne opary. Jak się okazało, przyczyną zielonego koloru wody jest kontrola kanalizacji.

– Woda w rejonie Swoszowic zmieniła kolor na intensywny zielony. Nie jest to skutek działań przyrody, a człowieka – straż miejska wyjaśnia kto bada w ten sposób przebieg kanalizacji deszczowej – wyjaśnia miejska jednostka Zarząd Infrastruktury Wodnej

Przesłane przez mieszkańców zdjęcia pokazują prawdopodobnie nieszkodliwą substancję, której używa się do wyłapywania nielegalnych wpięć do kanalizacji deszczowej.

Woda deszczowa, spływająca z dachów do kanalizacji deszczowej, często postrzegana jest jako „czysta”, ale faktycznie może zawierać zanieczyszczenia pochodzące z powietrza, pyłków, osadów z dachów, a także ptasich odchodów. Ponieważ część wód opadowych w Krakowie wpływa bezpośrednio do rzek, tak istotne są regularne kontrole sieci kanalizacyjnej. Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW) reaguje na sygnały zgłaszane przez mieszkańców i przeprowadza inspekcje przy użyciu bezpiecznych barwników i środków.

W czasie inspekcji w rejonie ulic Wańkowicza, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Nowolipki, inspektorzy wykryli nielegalne przyłącza kanalizacyjne, używając nie tylko barwnika, ale także specjalistycznego dymu. Bezwonny i nietoksyczny dym, wtłaczany do wpustów ulicznych i studzienek, unosi się tam, gdzie instalacje kanalizacyjne zostały nielegalnie połączone. Dzięki temu możliwe jest szybkie zlokalizowanie takich miejsc bez konieczności wchodzenia na teren prywatnych posesji.

Zgodnie z przepisami, ścieki bytowe nie mogą trafiać do kanalizacji deszczowej. Nielegalne podłączenia nie tylko zanieczyszczają miejskie rzeki i potoki, ale także przeciążają sieci kanalizacyjne. Może to prowadzić do lokalnych wypływów nieczystości, podtopień posesji oraz szybszego zużycia podziemnej infrastruktury kanalizacyjnej. Kontrole prowadzone przy użyciu barwnika i dymu pozwalają na wykrycie takich naruszeń i tym samym na poprawę stanu miejskiej infrastruktury kanalizacyjnej oraz ochronę środowiska naturalnego.

Idź do oryginalnego materiału