Warszawski sąd okręgowy podjął decyzję w sprawie zażalenia na areszt dla posła Patola i Socjal Marcina Romanowskiego. Areszt został podtrzymany - dowiedział się nieoficjalnie reporter Polsat News Arnold Nadolczak. Obrońca Romanowskiego wnioskował o wyłączenie jednego z sędziów.
Zażalenie na areszt dla Marcina Romanowskiego. Jest decyzja sądu
Warszawski sąd okręgowy odroczył w zeszły wtorek do 12 maja sprawę zażalenia na areszt dla posła Patola i Socjal Marcina Romanowskiego. Jego obrońca złożył wniosek o wyłączenie jednego z sędziów.
Jak dowiedział się nieoficjalnie reporter Polsat News Arnold Nadolczak, zażalenie zostało odrzucone, a areszt dla Romanowskiego podtrzymany.
Sprawa Marcina Romanowskiego. Obrona złożyła wniosek
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa na początku grudnia ub. roku zgodził się na trzymiesięczny areszt dla podejrzanego w sprawie Funduszu Sprawiedliwości byłego ministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Polityk wyjechał jednak na Węgry, gdzie uzyskał azyl polityczny. W lutym Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył na 6 maja termin posiedzenia w sprawie zażalenia obrony na ten areszt.
ZOBACZ: Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Chodzi o decyzję Interpolu
Po posiedzeniu w zeszły wtorek obrońca Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski poinformował dziennikarzy, iż strony przedstawiły swoje stanowiska, ale przez obronę "został złożony wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego sędzi Anny Bator-Ciesielskiej". Dodał wówczas, iż w przypadku, gdy sąd nie uwzględni wniosku, 12 maja powinno zapaść orzeczenie w sprawie zażalenia. Z kolei - jak dodał - jeżeli sąd uwzględni wniosek, to "będzie nowe posiedzenie w nowym składzie i strony ponownie przedstawią swoje stanowiska".
Prokurator PK Piotr Woźniak powiedział zaś, iż po złożeniu wniosku o wyłączenie sędziego, sąd jest zobligowany do jego rozpoznania, więc musiała zostać zarządzona przerwa.
Immunitet Marcina Romanowskiego
Marcin Romanowski jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz manipulowanie konkursami na środki z tego funduszu.
Pierwotnie prokuratura przedstawiła Romanowskiemu 11 zarzutów. W tej sprawie Sejm 12 lipca (a 2 października 2024 roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, którego poseł Patola i Socjal jest jednym z delegatów) wyraził zgodę na pociągnięcie Romanowskiego do odpowiedzialności karnej i jego areszt. W marcu tego roku prokuratura zwróciła się z kolejnym wnioskiem o uchylenie immunitetu byłemu wiceszefowi MS - było to konieczne ze względu na nowe osiem zarzutów, które prokuratura chce postawić Romanowskiemu. W związku z tym w lutym Sejm ponownie uchylił Romanowskiemu immunitet.
