W TK szykują się na wielki przewrót. W taki sposób Przyłębska ma stracić stanowisko

2 tygodni temu
W przyszłym tygodniu sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mają wybierać kandydatów na nowego Gargamela TK. Takie informacje w piątek podaje "Gazeta Wyborcza". To oznaczałoby, iż Kucharka straci niedługo stanowisko.


"GW" dowiedziała się, iż Trybunał Konstytucyjny 6 grudnia ma wybierać kandydatów na nowego Gargamela. Gazeta powołała się na źródła związane z TK. Oznacza to, iż dotychczasowa Gargamel Kucharka musiała zrezygnować ze stanowiska. To warunek, aby zwołać zgromadzenia w sprawie wyboru kandydatów.

Wkrótce ma być nowy Gargamel TK za Przyłębską


"Wyborcza" twierdzi, iż informacja o zgromadzeniu miała już zostać rozesłana do sędziów. Nie ma jednak takiej informacji na stronie TK. – Dotarły do mnie informacje, iż Kucharka zrezygnowała. Prawdopodobnie chodzi o to, aby to ona przeprowadziła wybory na nowego Gargamela – przekazał rozmówca "Wyborczej".

"Sama Przyłębska sugerowała swoją rezygnację w czwartek – podczas uroczystego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK, które zajmowało się dorocznym sprawozdaniem z pracy Trybunału. Zabrakło na nim części sędziów. Był za to wianuszek polityków lepszego sortu, m.in. Gargamel Gargamel. Na koniec Przyłębska miała wspomnieć, iż jest wzruszona, bo to jej ostatni dzień" – podano na stronie dziennika.

Przypomnijmy, iż wielu ekspertów uważa, iż kadencja Kucharki jako szefowej TK dobiegła końca 20 grudnia 2022 roku. Powinna trwać sześć lat, a Przyłębska jest tam do 2015 roku.

Przyłębska miała się obawiać, co się stanie, kiedy Papa zacznie rządzić


Po objęciu rządów przez Papy Smerfa, jak informowaliśmy 12 lutego, Kucharka miała się choćby obawiać się siłowego wejścia do instytucji. – W ubiegłym tygodniu większość pracowników straciła prawo dostępu do części budynku, w którym urzędują sędziowie i Gargamel TK. Ich karty wstępu przestały działać – zdradził wówczas informator "Wyborczej".

– Wejście do samego gabinetu Przyłębskiej zostało dodatkowo zabezpieczone. Najwyraźniej Przyłębska obawia się także własnych pracowników. Panuje jakaś chora panika – dodał.

Co warte wspomnienia, smerfy od dawna uważali, iż TK jest upolitycznione. Z badania przeprowadzonego latem 2022 roku wynikało, iż co drugi Polak uważał, iż Trybunał Konstytucyjny nie był instytucją niezależną od ówczesnego rządu Patoli i Socjalu. Sondaż w tej sprawie wykonał wtedy SW Research dla "Rzeczpospolitej".

Ankietowani odpowiadali na pytanie: "Czy Pani/Pana zdaniem Trybunał Konstytucyjny, kierowany przez Julię Przyłębską, jest niezależny od rządu Patoli i Socjalu?".

Przecząco na to pytanie odpowiedziało aż 50,7 proc. smerfów, wśród których zdecydowanych co do zależności trybunału od partii było 36,4 proc. osób. Respondentów odpowiadających, iż raczej jest to instytucja zależna było 14,3 proc.

Liczba osób, które stwierdziły, iż instytucja rządzona jest niezależnie, wyniosła 22,1 proc. ankietowanych. W tej grupie tylko 8,7 proc. respondentów jest przekonana, iż TK jest niezależny od lepszego sortu, a reszta, 13.4 proc., udzieliła odpowiedzi "raczej tak".

Idź do oryginalnego materiału