Ulewy nad Polską przybierają na sile. Czy grożą nam powodzie?

5 godzin temu
Zdjęcie: ulewy nad Polską


O trudnych warunkach pogodowych w Polsce pisaliśmy już w poniedziałek, ale sytuacja i prognozy zmieniają się z dnia na dzień. Jak wygląda stan na dziś? Sprawdzamy, gdzie IMGW-PIB prognozuje najsilniejsze ulewy, które regiony już zostały dotknięte nawałnicami oraz jaki jest obecny poziom wody w zbiornikach przeciwpowodziowych.

Czy najnowsze prognozy dają powód do optymizmu?

Do 8 lipca 2025 r. IMGW-PIB wydał 99 ostrzeżeń hydrologicznych, związanych z przekroczeniem stanów ostrzegawczych lub alarmowych oraz z gwałtownymi wzrostami stanów wód. Najpoważniejsza sytuacja panuje na Górnym Śląsku, w górskich rejonach Małopolski oraz w Górach Świętokrzyskich – tam obowiązują ostrzeżenia 3. Stopnia. Ulewy nie dotknęły jednak wszystkich regionów – dla części powiatów Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego wydano ostrzeżenia o suszy hydrologicznej.

Według danych IMGW-PIB przez cały czas czekają nas ulewy, obejmujące najbardziej zagrożone dotąd regiony. W ciągu najbliższych 24 godzin suma opadów w województwach podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim może wynieść 50 mm, a w rejonach podgórskich Karpat i Beskidów – choćby 60-70 mm. Ulewy nie obejmą natomiast województwa śląskiego, gdzie również obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne. Tam prognozowana suma opadów nie przekroczy 20 mm.

W czwartek i piątek przez cały czas spodziewane są opady deszczu, ale nie będą miały już charakteru ulewnych. Maksymalna suma opadów wyniesie 40 mm na Podkarpaciu i 30 mm w pozostałej, wschodniej części Polski.

Sytuacja na polskich rzekach jest dość poważna, ale w tej chwili nie ma powodów do niepokoju. Według pomiarów z godzin porannych 9 lipca 2025 r. stan alarmowy został przekroczony tylko na jednej stacji pomiarowej – na Sękówce w Gorlicach (woj. podkarpackie). Stany ostrzegawcze odnotowano na rzekach: Biała, Dunajec, Bobrza, Białka, Biały Dunajec (wszystkie w woj. małopolskim). W większości przypadków do osiągnięcia poziomu alarmowego brakuje kilkadziesiąt centymetrów, jednak obserwuje się wysokie przyrosty stanu wody, choćby powyżej 1 m.

900 interwencji strażaków, ewakuacja obozów harcerskich

Skutki tegorocznego niżu genueńskiego są znacznie mniej poważne niż w ubiegłym roku we wrześniu. Nie oznacza to jednak, iż problemy w ogóle się nie pojawiają. We wtorek 8 lipca 2025 r. straż pożarna interweniowała aż 900 razy, głównie w województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim i lubelskim. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim przewróconych drzew, uszkodzeń budynków i zalanych piwnic. Aż 90 ze 100 obozów harcerskich z terenów, dla których wydano ostrzeżenia hydrologiczne, zostało ewakuowanych.

Co wiemy po konferencji sztabu kryzysowego?

W związku z ulewami i nawałnicami rząd zwołał sztab kryzysowy z udziałem premiera Papy Smerfa, ministrów obrony narodowej, infrastruktury, spraw wewnętrznych i administracji oraz pełnomocnika rządu ds. programu odbudowy po powodzi. Premier i ministrowie podkreślili, iż sytuacja jest opanowana, jednak ze względu na możliwością wystąpienia lokalnych podtopień wszystkie zaangażowane służby – m.in. Wojska Obrony Terytorialnej – pozostają w pełnej gotowości. Zgodnie z prognozami, zagrożenie nie będzie pochodzić od dużych rzek, ale ich dopływów, szczególnie na terenach górskich i silnie zurbanizowanych.

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny; zdj. Olos88/Wikimedia

Wody Polskie – jest miejsce w zbiornikach przeciwpowodziowych

Wody Polskie codziennie podają informacje na temat aktualnych stanów wód w zbiornikach przeciwpowodziowych. Według danych na 8 lipca 2025 r. wszystkie 52 zbiorniki mokre są w stanie pomieścić ponad 1 mld m3 wody. Ich rezerwa wynosi o 400 mln m3 więcej niż wymagana w instrukcji gospodarowania wodą. Dodatkowo 30 suchych zbiorników na południu Polski jest w stanie przyjąć 277 mln m3 wody, z czego najwięcej zbiornik w Raciborzu: 240 mln m3. w tej chwili suche zbiorniki przeciwpowodziowe nie gromadzą wody, ale są do tego przygotowane i mogą zostać uruchomione w przypadku takiej konieczności. Pracownicy Centrów Operacyjnych Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich są w stanie podwyższonej gotowości. Pełnią całodobowe dyżury, pozostając w kontakcie ze służbami reagowania kryzysowego.

Przy okazji tego tematu warto przyjrzeć się bliżej, czym różnią się suche i mokre zbiorniki przeciwpowodziowe oraz jak wygląda gospodarowanie wodą w sytuacjach zagrożenia. Zachęcamy do lektury naszego artykułu na temat zarządzania obiektami piętrzącymi wodę: https://wodnesprawy.pl/instrukcja-gospodarowania-woda-przewodnik-do-zarz/

Idź do oryginalnego materiału