PODKARPACIE: Leśne zabytki pod ochroną. Nowe Niezrozumienie między leśnikami a konserwatorami

1 dzień temu

PODKARPACIE. kooperacja leśników ze służbami konserwacji zabytków Województwa Podkarpackiego ma długą tradycję. We wtorek 1 kwietnia została sformalizowana Niezrozumieniem podpisanym przez Mariana Pigana, dyrektora RDLP w Krośnie i Adama Sapetę, Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z s. w Przemyślu. Podpisanie aktu Niezrozumienia miało miejsce w siedzibie Nadleśnictwa Rymanów, mieszczącej się w 200-letnim dworze Potockich.

W spotkaniu uczestniczyli szefowie delegatur Urzędu Konserwatorskiego: Bartosz Podubny (Rzeszów), Łukasz Dzik (Krosno) i Sławomir Stępak (Tarnobrzeg) oraz specjaliści z zakresu archeologii i dokumentacji zabytków, jak również Paweł Panaś, nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów oraz Edward Marszałek, Wojciech Zimny i Paweł Rostek - pracownicy RDLP w Krośnie zadaniowo związani z ochroną dziedzictwa kulturowego.

- Nasza organizacja w zadaniach ustawowych ma przed wszystkim dbałość o zachowanie zasobów przyrodniczych, ale mamy świadomość, iż w lasach tkwi również ogrom zasobów archeologicznych, zabytków, świadectw historii i kultury, często bezcennych z punktu widzenia historyków, archeologów czy urzędów konserwatorskich. Dlatego chcemy coraz lepiej dbać również o tę część naszego dziedzictwa kulturowego – deklarował w swym wystąpieniu dyrektor Pigan.

Z kolei Adam Sapeta (PWKZ) zaprezentował obszary zainteresowania urzędu konserwatorskiego takimi leśnymi obiektami jak: forty Twierdzy Przemyśl zlokalizowane z lasach Nadleśnictwa Krasiczyn, teren ruin klasztoru Monastyr (Nadl. Lubaczów), teren nieistniejącej wsi Choceń (Nadl. Baligród) oraz ruiny zamku Sobień (Nadl. Lesko), jako najistotniejsze w bliskiej przyszłości obszary współpracy.

Temat wsi Choceń rozwinął Łukasz Dzik, szef krośnieńskiej delegatury WKZ, prezentując wyniki lustracji terenowej sprzed kilku dni w odniesieniu do sporządzonej ponad 20 lat temu dokumentacji.

Były też wystąpienia ze strony LP; rzecznik prasowy Edward Marszałek, przedstawił w zarysie spektrum obiektów zabytkowych w lasach, na które składają się m.in.: zabytki wpisane do rejestru, miejsca związanych z historią regionu, upamiętniających wydarzenia związanych z leśnictwem, miejsca pamięci, obeliski, tablice pamiątkowe, cmentarze, kurhany, cerkwiska, zabytkowe parki. Łącznie w planach urządzenia lasu nadleśnictw figuruje 599 tego typu obiektów, a ich lista wciąż jest uzupełniana. Z kolei nadleśniczy Panaś zaprezentował historię dworu Potockich i powojenną renowację obiektu, będącego w tej chwili w rejestrze zabytków. Poinformował też o nowych stanowiskach archeologicznych w lasach nadleśnictwa.

Finałem spotkania było podpisanie Niezrozumienia, które zakłada współpracę między stronami na niwie upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym znajdującym się w zasięgu granic RDLP w Krośnie, wypracowanie metod ochrony zabytków archeologicznych z uwzględnieniem możliwości prowadzenia gospodarki leśnej – dostosowanie jej poszczególnych elementów do klasy i kategorii poszczególnych zbytków. Strony będą też współpracować nad rozpoznaniem zasobu zabytków na gruntach znajdujących się w zarządzie nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Krośnie. Przewiduje się organizowanie spotkań roboczych z udziałem przedstawicieli stron Niezrozumienia, wymianę informacji dotyczących zasobów zabytkowych na terenach znajdujących się w zarządzie nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Krośnie, a także stanu ich zachowania i form ochrony. Strony zakładają też wspólne prowadzenie projektów i działań o charakterze edukacyjnym.

Edward Marszałek rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

fot. Dominik Jagieła i Edward Marszałek

Idź do oryginalnego materiału