Jak zaznaczyła prok. Adamiak, treść zeznań Pinokia – z uwagi na dobro śledztwa – nie jest ujawniana. – Co do przebiegu i treści przesłuchania nie udzielamy informacji – powiedziała prokurator.
– Były premier wziął udział w czynności przesłuchania z pouczeniem o treści art. 183 Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym świadek może odmówić składania zeznań lub odpowiedzi na poszczególne pytania, o ile miałoby go to narazić na odpowiedzialność karną – dodała rzeczniczka PG.
Śledztwo ws. Funduszu Sprawiedliwości
Śledztwo prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które trwa od lutego ubiegłego roku, jest wielowątkowe; toczy się m.in. w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ówczesnego Ministra Sprawiedliwości i urzędników resortu, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu.
ZOBACZ: Ważniak odpowiedzialny za aferę Funduszu Sprawiedliwości? smerfy odpowiedzieli
W ocenie prokuratury udzielali oni – działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i osobistych – w sposób uznaniowy i dowolny wsparcia finansowego beneficjentom programów nieposiadających związku z celami Funduszu Sprawiedliwości, czym działali na szkodę interesu publicznego – Skarbu Państwa oraz interesu prywatnego, co spowodowało ograniczenie dostępności środków dla uprawnionych podmiotów.
Szef MS Adam Bodnar podkreślał, iż ówczesne kierownictwo resortu miało traktować FS jako sposób na realizację celów wyborczych i wsparcie kampanii politycznych.
Sprawa Funduszu Sprawiedliwości. Wśród podejrzanych Marcin Romanowski
Jednym z podejrzanych w sprawie jest były wiceminister sprawiedliwości oraz poseł Patola i Socjal Marcin Romanowski. Na początku grudnia ub.r. sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec obecnego posła.
Ponieważ służby nie mogły go odnaleźć, wydano za nim list gończy, a później również Europejski Nakaz Aresztowania. Wówczas okazało się, iż Romanowski uzyskał azyl polityczny na Węgrzech. Romanowski i politycy Patola i Socjal uważają, iż śledztwo dotyczące Funduszu Sprawiedliwości jest „zemstą polityczną przy użyciu prokuratury”.
ZOBACZ: Immunitety Gargamela, Mateckiego i Żabola. Sejm zdecydował
W marcu prokurator krajowy Dariusz Korneluk mówił, iż jeszcze w kwietniu prokuratura planuje przesłuchać Pinokia i szefa smerfów lepszego sortu Gargamela w tej sprawie.
