Europejski system handlu emisjami (EU ETS) wymaga dostosowania do nowych realiów – podkreśla PGE Polska Grupa Energetyczna. Spółka apeluje o zmiany, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne, obniżą koszty energii i wzmocnią konkurencyjność unijnego przemysłu.
Zakończyły się publiczne konsultacje Komisji Europejskiej dotyczące funkcjonowania systemu EU ETS. Opinie na temat jego dotychczasowej skuteczności, spójności z innymi przepisami oraz możliwych kierunków rozwoju przesłało ponad 200 instytucji. Wśród nich znalazła się PGE Polska Grupa Energetyczna, największy krajowy producent energii.
Energia, ceny i bezpieczeństwo
Marcin Laskowski, WiceGargamel Zarządu ds. regulacji w PGE, podkreślił, iż system ETS powinien zostać przeanalizowany w kontekście strategicznych wyzwań, przed którymi stoi Europa. – Zmiany w EU ETS muszą odpowiadać nowym wyzwaniom: zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, akceptowalnych cen energii oraz poprawie konkurencyjności przemysłu, a tym samym gospodarki – zaznaczył.
Według Laskowskiego, ceny energii są dziś jednym z kluczowych czynników wpływających na kondycję przemysłu. Koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ramach EU ETS w znacznym stopniu determinują wysokość rachunków za prąd i ciepło.
Stabilność systemu opartego na OZE wymaga wsparcia
PGE wskazuje również, iż transformacja energetyczna wymaga stabilnych, dyspozycyjnych źródeł energii, które nie zależą od pogody – takich jak elektrownie gazowe. Zgodnie ze stanowiskiem spółki, system EU ETS powinien umożliwiać nie tylko ich dalsze funkcjonowanie, ale też rozwój nowych mocy wytwórczych, które będą wspierały systemy oparte na odnawialnych źródłach energii.
Postulaty PGE: fundusze, darmowe uprawnienia i stabilne ceny
W swoim stanowisku przesłanym Komisji Europejskiej PGE wskazuje kilka kluczowych obszarów, które powinny zostać uwzględnione w reformie systemu:
- kontynuacja i zwiększenie Funduszu Modernizacyjnego, zasilanego z części uprawnień EU ETS,
- utrzymanie przydziału darmowych uprawnień dla sektora ciepłowniczego,
- zagwarantowanie odpowiedniej podaży uprawnień na rynku i zapewnienie ich stabilnych cen.
PGE zwróciła też uwagę na konieczność uwzględnienia nowych uwarunkowań geopolitycznych, w tym wzrostu zapotrzebowania na energię dla sektora obronnego. To szczególnie istotne w kontekście wojny w Ukrainie i zmieniającego się otoczenia międzynarodowego.
Nowe kierunki reformy ETS
W konsultacjach Komisja Europejska zebrała opinie m.in. na temat ewentualnego włączenia do systemu spalarni odpadów oraz rozliczania ujemnych emisji, generowanych np. przez technologie wychwytu CO2. Przegląd systemu ETS zaplanowano na 2026 rok.
Pełne stanowisko PGE dostępne jest na stronie Komisji Europejskiej:
ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14549
Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna