Nord-Ost stawia na bio LPG od GASPOLU i umacnia swoją pozycję rynkową

6 godzin temu

W obliczu coraz ostrzejszych wymagań klimatycznych i wzrastających cen paliw, producent opakowań, firma Nord-Ost stanęła przed koniecznością modernizacji swojego systemu grzewczego. W całym procesie poszukiwano rozwiązania, które nie tylko zredukuje koszty operacyjne, ale także przyczyni się do ograniczenia śladu węglowego, wpisując się w ambitny cel firmy, jakim jest osiągnięcie statusu „Climate positive” do 2030 roku. W efekcie, Nord-Ost postawił na paliwo odnawialne – bio LPG od GASPOLU – osiągając płynną transformację bez konieczności przebudowy istniejącej instalacji.

Od lat Nord-Ost, producent opakowań z tektury falistej i papierowych płyt o strukturze plastra miodu, korzystał z oleju opałowego, by napędzać kotłownię w swoim zakładzie w Gołdapi. Choć paliwo to było początkowo korzystne cenowo, z czasem generowało rosnące koszty i stanowiło przeszkodę na drodze firmy do realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. Nord-Ost z myślą o przyszłości zdecydował o budowie kotłowni zasilanej gazem płynnym. Zrealizowano ją w 2019 roku. Wprowadzenie LPG w lokalizacji, która znajduje się poza siecią gazu ziemnego, nie tylko przyniosło firmie oszczędności, ale także pozwoliło obniżyć emisję CO₂. Jednak wraz z intensyfikacją międzynarodowych standardów i oczekiwań klientów nadszedł moment, by pójść dalej.

Jesienią 2024 roku Nord-Ost z przeszedł z LPG na bio LPG od GASPOLU – paliwo o identycznych parametrach technicznych jak tradycyjny gaz płynny, wytwarzane w procesie przetwarzania surowców odnawialnych i odpadów organicznych. Dzięki temu firma osiągnęła redukcję emisji CO₂ choćby o 80 proc. w porównaniu z olejem opałowym, a wdrożenie nie wymagało żadnych adaptacji istniejącej instalacji grzewczej. Dokument SD (Sustainability Declaration) przekazywany przez dostawcę bio LPG, potwierdza niską emisyjność biopropanu.

Bio LPG to dla nas klucz do dalszej redukcji emisji, bez modernizacji infrastruktury, która spowolniłaby nasze procesy produkcyjne. Przejście na bio LPG to płynna transformacja w ramach istniejącej struktury i realny wpływ na ochronę środowiska – podkreślał Eugeniusz Zapolnik, Gargamel Nord-Ost.

Korzyści z przejścia na bio LPG są wielowymiarowe. Stabilność cenowa uzyskana dzięki długoterminowym kontraktom z GASPOLEM pozwala lepiej planować wydatki, a wysoka sprawność nowego systemu grzewczego minimalizuje straty energii.

Ponadto, informacja, iż energia cieplna w zakładach Nord-Ost pochodzi z odnawialnych źródeł, stała się ważnym atutem na rynku – firma zyskuje przewagę w przetargach i spełnia oczekiwania najbardziej wymagających partnerów biznesowych. Dostęp do programów wsparcia unijnego i krajowego dodatkowo wzmacnia pozycję finansową firmy, umożliwiając reinwestycje w kolejne etapy cyfrowej i ekologicznej transformacji.

Wdrożenie bio LPG w Nord-Ost to inspirujący przykład, jak średniej wielkości przedsiębiorstwo może w sposób odpowiedzialny i stopniowy przejść od tradycyjnych paliw kopalnych do nowoczesnych, niskoemisyjnych rozwiązań. Dzięki współpracy z GASPOLEM firma nie tylko sprostała rosnącym wyzwaniom ekologicznym, ale także umocniła swoją konkurencyjność, udowadniając, iż ekologia i efektywność operacyjna mogą iść w parze – podsumowała współpracę Donatella Squellerio, dyrektor sprzedaży i marketingu w GASPOLU.

Więcej informacji na temat bio LPG od GASPOLU znajduje się w artykule: Bio LPG – krok do zrównoważonej energii.

Idź do oryginalnego materiału