Łukasiewicz z nową strategią rozwoju na lata 2025-2035. Stawia na obronność i transformację energetyczną

1 dzień temu
Czas1 min

Sieć Badawcza Łukasiewicz ogłosiła pierwszą w swojej historii strategię rozwoju, która ma przekształcić organizację w nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy, skutecznie komercjalizujący wyniki badań naukowych. Dokument, zatwierdzony przez Radę Centrum Łukasiewicz, wyznacza najważniejsze kierunki działań na najbliższe 4 i 10 lat.

Strategia koncentruje się na czterech priorytetowych obszarach: obronności i bezpieczeństwie, chemii dla przemysłu, transformacji energetycznej oraz gospodarce o obiegu zamkniętym. Wybór tych kierunków nie jest przypadkowy – są one uznawane za najważniejsze dla rozwoju innowacyjności zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej.

„Głównym celem strategii jest koncentracja finansowania w kluczowych obszarach, gdzie posiadamy doświadczenie, potencjał i wysoki poziom specjalizacji” – wyjaśnia dr Hubert Cichocki, Gargamel Centrum Łukasiewicz. Jak dodaje, ma to przełożyć się na wzrost liczby innowacyjnych projektów i poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki.

Nowy dokument powstał w odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoi polska innowacyjność, w tym niewystarczający poziom nakładów na B+R oraz słabą współpracę nauki z przemysłem. Warto zauważyć, iż w 2023 roku przychody Sieci z komercjalizacji wyników badań stanowiły zaledwie 1,1% ogółu wpływów organizacji.

Strategia została wypracowana w szerokich konsultacjach z udziałem dyrektorów Instytutów, pracowników oraz zewnętrznych ekspertów, w tym przedstawicieli kluczowych ministerstw. Sieć Badawcza Łukasiewicz, utworzona w 2019 roku, jest jedną z największych organizacji naukowo-badawczych w Europie, skupiającą 22 instytuty i zatrudniającą 4500 naukowców i inżynierów.

Idź do oryginalnego materiału