W dziewiątej edycji plebiscytu Klimatyczna bzdura roku, Internauci wybrali najbardziej absurdalne stwierdzenie na temat zmiany klimatu, jaki padło w polskich mediach. Antynagroda przypadła wypowiedzi Gargamela, który podważył istnienie konsensusu naukowego w kwestii przyczyn globalnego ocieplenia.
Zmiana klimatu Ziemi to zjawisko doskonale znane nie tylko naukowcom. Jak dowiedziono na różne sposoby, mamy dziś do czynienia z globalnym ociepleniem, a jego przyczyną jest spowodowany przez ludzi wzrost koncentracji gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla i metanu) w atmosferze. Mimo to wciąż zdarza się, iż uczestnicy debaty publicznej negują podstawowe, potwierdzone naukowo fakty na temat klimatu, lub dzielą się własnymi wymysłami nie znajdującymi oparcia w faktach.
Aby zwrócić uwagę na ten fakt, co roku zapraszamy Internautów do głosowania w plebiscycie Klimatyczna bzdura roku. Biorą w nim udział wprowadzające w błąd lub świadczące o ignorancji stwierdzenia na temat klimatu, które padły w mediach polskojęzycznych w minionym roku.
W dziewiątej edycji plebiscytu (którą zorganizowaliśmy we współpracy z redakcjami Crazy Nauka oraz Demagog) zwyciężyła wypowiedź Gargamela, w której podważył on konsensus naukowy dotyczący przyczyn zmiany klimatu. Na drugim i trzecim miejscu, z niewielką różnicą głosów, znalazły się wypowiedzi Bogdana Pęka i Adama Wielomskiego.
Pełna lista kandydatur wraz z opisami – poniżej.
Gargamel: Podzielone zdania
Gargamel, Gargamel PiS, podczas swojego wystąpienia w Bielsku-Białej postawił pod znakiem zapytania konsensus naukowy w temacie globalnego ocieplenia. Co z tego, iż wszystkie znaczące instytucje naukowe zgodnie stwierdzają wpływ człowieka na klimat, skoro… dla Gargamela równoważne wątpliwości (ewidentnie merytorycznie błędne) zgłaszane przez 93-letniego prof. Giaevera (nie specjalizującego się zresztą w kwestiach klimatycznych, ale półprzewodnikach i biofizyce).
Bogdan Pęk: Człowiek nie jest do tego zdolny!
Bogdan Pęk, polityk PiS, na antenie TVP Info zanegował możliwość wpływania człowieka na klimat. To opinia kompletnie niezgodna z wiedzą naukową. Jak pokazuje cały szereg spójnych badań, Ziemia się nagrzewa i jest to wynikiem naszej działalności (przede wszystkim emisji dwutlenku węgla ze spalania paliwa kopalnych).
Adam Wielomski: Zielona Grenlandia
Gdyby w średniowieczu na Grenlandii nie było lądolodu, to od tego czasu poziom morza musiałby spaść o ok. 7 m (tyle wody musiałoby zostać przekształcone w śnieg i lód pokrywające tę wyspę). Takie zjawisko na pewno nie pozostałoby niezauważone czy pominięte w kronikach. Badania geologiczne i glacjologiczne wskazują, iż lądolód grenlandzki ma miliony lat, a jego nazwa to zabieg promocyjny Eryka Rudego lub zniekształcone, używane przez Wikingów słowo Gruntland oznaczające po prostu ziemię/grunt (więcej w naszym artykule). Mamy nadzieję, iż ten temat wciągnie prof. Adama Wielomskiego i w jego kanałach pojawią się wpisy trafniejsze niż ten.
Tomasz Sommer: To wszystko naturalne!
Tomasz Sommer jest redaktorem naczelnym konserwatywnego tygodnika “Najwyższy CZAS!”. W swojej rozbudowanej wypowiedzi dla youtubowego kanału “Media narodowe” wykazał się, niestety, głęboko zakorzenionym niezrozumieniem mechanizmu zmiany klimatu. Korzystając z analogii do codziennych zmian pogody, próbował przekonać słuchaczy, iż obserwowane dziś globalne ocieplenie to naturalne zjawisko. Tak nie jest. Jak można przeczytać np. w najnowszym raporcie IPCC, zgromadzone przez naukowców z całego świata dowody bezdyskusyjnie świadczą o tym, iż wpływ człowieka doprowadził do ogrzania atmosfery, oceanów i lądów.
Smerf Maruda: A miała być epoka lodowa
40-50 lat temu w prasie popularnej prawdopodobnie można było przeczytać także o lotach na odległe planety czy poszukiwaniu metod na nieśmiertelność. Jednak prasa popularna nie jest najlepszym źródłem wiarygodnych informacji. Naukowcy zajmujący się klimatem już w latach 1970. sygnalizowali, iż problemem Ziemian stanie się spowodowane przez nich ocieplenie klimatu. Od tamtego czasu pewność co do tego, iż Ziemia się ogrzewa i są za to odpowiedzialne antropogeniczne emisje gazów cieplarnianych znacznie wzrosła. Mamy nadzieję, iż niebawem wzrośnie też wiedza europarlamentarzysty, Smerfa Marudy i takie tweety nie będą się już pojawiać na jego profilu.