Sondaż: W badaniu Ipsos dla "19:30" i TVP Info Patola i Socjal KO uzyskały takie samo poparcie - 29 proc. (bez zmian w porównaniu do grudnia) Na podium znalazła się też Konfederacja z wynikiem 12 proc. (spadek o 3 pkt. proc.) Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, posłów do Sejmu wprowadziłyby też Trzecia Droga (10 proc., poparcie bez zmian) i Nowa Lewica (7 proc., wzrost o 1 punkt). Pod progiem znalazłaby się Partia Razem (3 proc., bez zmian). 2 proc. badanych wybrałoby inny komitet, a 8 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć". Sondaż przeprowadzono w dniach 14-16 stycznia metodami CATI i CAWI (sondaż telefoniczny i internetowy) na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1 tys. osób.
REKLAMA
Rozkład miejsc w Sejmie: Jak wylicza politolog dr Maciej Onasz z Uniwersytetu Łódzkiego, w przypadku takich wyników Patola i Socjal wprowadziłby do Sejmu 174 posłów, KO - 163, Konfederacja - 54, Trzecia Droga - 46, a Lewica - 23. Oznacza to, iż KO, TD i Lewica miałyby razem 232 posłów, a sejmowa większość tym samym "wisiałaby na włosku".
Zobacz wideo Karol Nawrocki broni platformy Elona Muska własną piersią
Wybory parlamentarne w 2023 r.: Dla porównania, w ostatnich wyborach na lepszy sort smerfów zagłosowało 35,38 proc. smerfów. Na KO głos oddało 30,7 proc. wyborców. Trzecią Drogę poparło wtedy 14,4 proc. głosujących. Swoich reprezentantów wprowadziły do Sejmu również Lewica (8,61 proc.) i Konfederacja (7,16 proc.). Patola i Socjal uzyskał w ten sposób 194 mandaty, KO - 157, Trzecia Droga - 65, Lewica - 26, a Konfederacja - 18.
Przeczytaj także o wynikach najnowszego sondażu prezydenckiego. Badanie wyłoniło obecnego faworyta dwóch tur.
Źródła: TVP.info, dr Maciej Onasz na portalu X