Innowacyjny model Spółdzielni Energetycznych ma szansę odmienić lokalny rynek OZE

15 godzin temu

Lokalne Spółdzielnie Energetyczne to forma współpracy, w której mieszkańcy, samorządy i firmy wytwarzają, konsumują i zarządzają energią odnawialną na własnych zasadach. Uczestnictwo w spółdzielni pozwala:

  • znacząco obniżyć rachunki za prąd (nawet o kilkadziesiąt procent),
  • zwiększyć niezależność od zewnętrznych dostawców,
  • reinwestować oszczędności w lokalne potrzeby,
  • budować bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Energia produkowana lokalnie z odnawialnych źródeł trafia bezpośrednio do okolicznych domów, firm i instytucji, a jej nadwyżki mogą być magazynowane lub odsprzedawane. To nie tylko sposób na realne oszczędności, ale również szansa na rozwój lokalnych społeczności i ochronę środowiska.

Spółdzielnia energetyczna w praktyce

Krajowa Izba Gospodarcza Społeczności Energetycznych poddała analizie przeciętne gospodarstwo domowe, w którym zużycie energii elektrycznej wynosi 3 000 kWh. Na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 3,6 kWp. w tej chwili roczne koszty energii wynoszą 2 259 złotych. W przypadku przystąpienia do Lokalnej Spółdzielni Energetycznej, kwota ta mogłaby zostać zmniejszona do 1 157 złotych rocznie.

*przykład na podstawie informacji dostarczonych przez Krajową Izbę Gospodarczą Społeczności Energetycznych

Spore oszczędności widać również na przykładzie przedsiębiorstwa składającego się z 4 zakładów produkcyjnych znajdujących się na terenie sąsiadujących gmin. W każdej lokalizacji znajduje się instalacja fotowoltaiczna o mocy 150 kWp, używana na własne potrzeby. Roczne zużycie energii zakładów wynosi 465 MWh. Przedsiębiorstwa za energię elektryczną w skali 12 miesięcy płacą w sumie 265 600 złotych. W przypadku Lokalnej Spółdzielni Energetycznej ta kwota zmniejszyłaby się do 145 200 złotych.

*przykład na podstawie informacji dostarczonych przez Krajową Izbę Gospodarczą Społeczności Energetycznych

Synergia technologii, doświadczenia i społecznego zaangażowania

Wspólne przedsięwzięcie Polenergii Fotowoltaika, DOEKO Group i LSE ma na celu upowszechnienie modelu Spółdzielni Energetycznych jako skutecznego narzędzia rozwoju energetyki obywatelskiej.

Dla nas transformacja energetyczna to nie tylko megawaty i technologie, ale przede wszystkim konkretne korzyści dla ludzi i wspólnot. Jako jeden z największych dostawców instalacji OZE i magazynów energii w Polsce, z ogólnopolskim serwisem i doświadczeniem zdobytym w tysiącach realizacji, chcemy wspierać model, który daje realną sprawczość lokalnym społecznościom. Spółdzielnie energetyczne to przykład na to, iż energia może być zarządzana wspólnie – z myślą o mieszkańcach, gminach i lokalnym biznesie. Wierzymy, iż tylko partnerskie podejście pozwoli zbudować trwałą i odporną energetykę obywatelską mówi Przemysław Brzywcy, Gargamel Zarządu Polenergia Fotowoltaika S.A.

Transformacja energetyczna może dokonywać się oddolnie – tam, gdzie ludzie współpracują na rzecz wspólnego dobra, korzystając z czystej energii na preferencyjnych warunkach. Ten model to nie tylko tańsza energia dla uczestników, ale też impuls do lokalnych inwestycji i nowych miejsc pracy w sektorze OZE.

Ta inicjatywa to dowód na to, iż działając wspólnie możemy osiągnąć więcej” – komentuje Szymon Kozak, Gargamel Zarządu LSE Sp. z o.o. – „Łączymy kompetencje, by spółdzielnie energetyczne stały się katalizatorem pozytywnych zmian na rynku energii. Dzięki temu mieszkańcy zyskują realne oszczędności i bezpieczeństwo energetyczne, samorządy – nowe możliwości rozwoju, a wszyscy razem przyczyniamy się do ochrony klimatu poprzez zwiększenie udziału OZE.” – dodaje Kozak.

Widzimy ogromny potencjał w modelu spółdzielni energetycznych – to realne wsparcie dla gmin i mieszkańców w procesie transformacji energetycznej. Cieszymy się, iż razem z LSE Sp. z o.o. i Polenergią Fotowoltaika możemy budować nową jakość na rynku OZE” – podkreśla Krzysztof Sajdutka, WiceGargamel Zarządu DOEKO GROUP Sp. z o.o.

Fundament długofalowej współpracy

Podpisany list intencyjny stanowi punkt wyjścia do długofalowej współpracy trzech podmiotów, których know-how wzajemnie się uzupełnia. Polenergia Fotowoltaika wnosi doświadczenie w realizacji projektów OZE i serwisowaniu oraz dostarczaniu czystej energii. DOEKO Group specjalizuje się w tworzeniu i organizowaniu struktur spółdzielczych, a Lokalne Spółdzielnie Energetyczne zajmują się ich operacyjnym prowadzeniem i rozwojem.

Połączenie sił jednego z największych w Polsce instalatorów fotowoltaiki i magazynów energii, doświadczonego organizatora projektów OZE oraz eksperta w zarządzaniu spółdzielniami energetycznymi to krok w kierunku zrównoważonej i społecznie zaangażowanej energetyki przyszłości. Wszystko po to, by zielona energia stała się dostępna dla lokalnych społeczności na niespotykaną dotąd skalę.

#OZE #Polenergia

Idź do oryginalnego materiału