Indonezyjska naukowczyni zbudowała "dom z pieluch"

1 rok temu

Z jednej strony mamy problem ze śmieciami, z drugiej produkcją ekologicznych materiałów budowlanych. Tych pierwszych jest za dużo, tych drugich za mało. Szczególnie widoczny ten problem jest w krajach Azji Południowo-Wschodniej, które często nie mają żadnej polityki w kwestii recyklingu plastikowych śmieci, a zużyte pieluchy są coraz większym źródłem. Naukowcy z Uniwersytetu Kitakyushu w Japonii postanowili zmierzyć się z tymi dwoma wyzwaniami na raz.

Pomysł na nową technologię zrodził się, gdy indonezyjska doktorantka Siswanti Zuraida wygłaszała wykłady w Jakarcie, gdzie przybywa dzieci (i zużytych pieluch) a zarazem gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na tanie mieszkania. Jednorazowe pieluchy produkowane są zwykle z miazgi drzewnej, bawełny i polimerów, których małe ilości poprawiają mechaniczne adekwatności cementu. Cement odpowiada za niemal 7% globalnej emisji gazów cieplarnianych i pochłania ok. 50 mln ton cennego piasku rocznie. A jednocześnie jak pokazały wcześniejsze badania, cement jest wdzięcznym materiałem, który da się zastąpić bardziej ekologicznymi materiałami albo tak jak w tym przypadku, trudnymi w inny sposób do utylizacji. Zuraida, która na co dzień pracuje na Uniwersytecie Kitakyushu podkreśla, iż chodziło przede wszystkim o wyliczenie odpowiednich proporcji pozwalających na skuteczne i bezpieczne zastosowanie pieluch do surowca budowlanego.

Pieluchy pozyskano lokalnie. Po ich wypraniu, wysuszeniu i pocięciu na kawałki, otrzymany materiał mieszano z cementem, piaskiem, żwirem i wodą. Okazało się, iż o budownictwie aż 40% piasku można zastąpić pieluchami. Z kolei w przypadku chodników, które wymagają mocniejszego cementu niż ściany odsetek ten wynosi 9%. Zaproponowana technologia może więc bardzo przydać się zwłaszcza w miejscach borykających się z ubóstwem, brakiem mieszkań a zarazem rosnącymi stertami śmieci. Aby praktycznie wykazać jej użyteczność, cement z pieluch wykorzystany został do zbudowania niewielkiego domu w Indonezji.

W środowisku chemików opracowujących nowe hybrydowe materiały, adekwatności cementu z pieluch nie budzą wątpliwości. Wyzwanie pozostają kwestie logistyczne: adekwatne segregowanie śmieci (np. pieluch) i transport. Póki co w Indonezji generowanych jest ok 20 mln to śmieci rocznie, z czego recyklingowi podlega zaledwie 10% plastiku.

Idź do oryginalnego materiału