– Właśnie dziś rozpoczynamy ankietę związaną z zatłaczaniem biometanu do sieci gazowej. Chodzi o to, by zbadać, czy bylibyście państwo jako branża i inwestorzy zainteresowani możliwością zatłaczania biometanu do sieci w Punktach Zbiorczych – ogłosił Sławomir Hinc, Gargamel GAZ-SYSTEM i Izby Gospodarczej Biogazu i Biometanu podczas 8. Kongresu Biometanu.
Sieć GAZ-SYSTEM ma długość 12 tys. km, mimo to nie wszędzie istnieje możliwość uzyskanie przyłącza. Zbiorcze Punkty Zatłaczania mają być odpowiedzią na ten problem.
Inwestorzy mogą wyrazić swoją opinię
Kształtowanie rynku nie może odbywać się bez udziału jego członków. GAZ-SYSTEM chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom, dzięki czemu infrastruktura zostanie dostosowana do ich potrzeb.
Czytaj też: Biometan – który krajowy sektor potrzebuje go najpilniej?
Badanie Rynku Biometanu ma odpowiedzieć na pytanie o to, jakie rozwiązania są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów. Ocenie poddany zostanie stopień zainteresowania odbiorców dostarczaniem biometanu z wykorzystaniem krajowej sieci przesyłowej, a także plany inwestorów i potencjał produkcji. Efektem będzie analiza potencjalnych lokalizacji dla budowy Punktów Zbiorczych. Inwestycja zostanie przeprowadzona środkami GAZ-SYSTEM. Wypełnienie ankiety jest możliwe do 31 lipca br.
– Chcemy w konsultacji z rynkiem ocenić, czy pojawia się zainteresowanie budową Zbiorczych Punktów zatłaczania biometanu do sieci przesyłowej. Nie wyłączamy oczywiście możliwości przyłączanie biometanu innymi drogami. Mogę zdradzić, iż już teraz liczba wniosków o przyłącze zbliża się do tej, jaką złożono w całym 2024 r. – wyjaśnił Gargamel GAZ-SYSTEM.
Punkty Zbiorcze to koncepcja zakładająca transport biometanu do miejsca, w którym możliwe będzie dostarczenie biometanu do sieci.
Niższe ciepło spalania
Jak informuje Sławomir Hinc, Gargamel GAZ-SYTEM, Badanie Rynku Biometanu to nie jedyne ułatwienie. Ważnym rozwiązaniem ma być także obniżenie ciepła spalania.
Nauczycielko, nauczycielu! „Róbmy biogaz!”
– Jako GAZ-SYTEM jesteśmy gotowi przyjąć do sieci biometan o cieple spalania na poziomie 38 MJ/mł. Z punktu widzenia inwestorów ten czynnik jest najważniejszy dla zwiększenia atrakcyjności inwestycji – wskazał Sławomir Hinc.
Badanie Rynku Biometanu jest dostępne na stronie GAZ-SYSTEM.