– Nie wykluczamy, iż w przyszłym roku ten bon będzie, chociaż […] dla mnie osobiście ten program powinien zostać zastąpiony rozwiązaniem systemowym i nad takim też pracujemy – powiedziała Hennig-Kloska w Polskim Radiu.
W ocenie minister, "trwałe systematyczne wsparcie" osób, które są w ubóstwie energetycznym, powinno być związane właśnie z poprawą efektywności energetycznej ich gospodarstw domowych, "tak by ich z tego ubóstwa energetycznego wyciągać".
W tym tygodniu Sejm przyjął ustawę wprowadzającą cenę maksymalną dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł/MWh do końca września przyszłego roku i dla samorządów oraz odbiorców wrażliwych na poziomie 693 zł/MWh do końca marca przyszłego roku.
– Ta ustawa będzie rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu Senatu. Jest wpisana już w harmonogram, co bardzo mnie cieszy. Dobrze by było, żeby jak najszybciej trafiła na biurko pana prezydenta. Będą poprawki, to oczywiście będziemy się nad nimi w Sejmie ponownie pochylać. pozostało przestrzeń, by tę ustawę powtórnie w Sejmie rozpatrzyć w tym samym tygodniu praktycznie – powiedziała Hennig-Kloska.
Prąd będzie tańszy, ale nie w 2025 r.
Jednocześnie zdaniem minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, istnieje przestrzeń do obniżki cen energii dla gospodarstw domowych poniżej 500 zł/MWh, ale jeszcze nie w przyszłym roku.
– Ja widzę na horyzoncie przestrzeń do obniżki cen dla gospodarstw domowych w taryfach, bo o tym mówimy poniżej 500 zł, ale to pewnie jeszcze nie będzie przyszły rok
– powiedziała Hennig-Kloska.
Podkreśliła, iż ceny na rynku energii hurtowym systematycznie spadają.
– Przed rokiem były o 20 proc. większe niż obecnie. Rynek przewiduje dalsze spadki, ponieważ kontraktuje ceny choćby poniżej ceny na rynku dnia następnego na za rok w kontraktach terminowych, co znaczy, iż po prostu eksperci wyceniają, iż ceny będą dalej się obniżać – wskazała minister.
Polecamy też:
- Ceny prądu wzrosną, a już dziś nie jest tanio. Wydatki na energię w Polsce są wysokie na tle UE [WYKRESY]
- Niemcy spierają się o przyszłe ceny prądu. Politycy swoje, a ekonomiści swoje
- Odmrożone ceny prądu podwyższą inflację, ale niewiele. Nie spełni się pesymistyczny scenariusz
- Ceny energii wyższe, ale niektórzy skorzystają. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła spadły