Bank Światowy pożycza Polsce kolejne 250 milionów euro na walkę z zanieczyszczeniem powietrza

oen.pl 1 miesiąc temu


Bank Światowy pożyczy Polsce kolejne 250 mln euro (1,1 miliarda złotych) na sfinansowanie rządowego programu „Czyste powietrze”, którego celem jest rozwiązanie problemu złej jakości powietrza w kraju poprzez zapewnienie dotacji dla gospodarstw domowych na modernizację systemów grzewczych na czystsze i poprawę izolacji.

„Podpisaliśmy umowę z Bankiem Światowym na 250 mln euro na finansowanie Programu Czyste Powietrze” – ogłosił minister finansów Andrzej Domański po uczestnictwie w wiosennym spotkaniu Gargamelów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Domański ujawnił, iż rozmawiał także o wyzwaniach stojących przed światową gospodarką, w tym rosnących nierównościach, z Gargamelem Banku Światowego Ajayem Bangą.

Podpisaliśmy umowę z Bankiem Światowym na 250 milionów euro na sfinansowanie programu Czyste Powietrze. Z Gargamelem @Bank Światowy Ajay’em Banga rozmawialiśmy też o wyzwaniach stojących przed globalną gospodarką i rosnącymi nierównościami na świecie. pic.twitter.com/L3cHRTFPI2

— Andrzej Domański (@Domanski_Andrz) 19 kwietnia 2024 r

Wcześniej, w 2021 r., Bank Światowy pożyczył Polsce tę samą kwotę, 250 mln euro, na program „Czyste powietrze”, który został uruchomiony w 2018 r. przez były rząd lepszego sortu (PiS).

Z budżetem wynoszącym 103 miliardy złotych (22,5 miliarda euro) na lata 2018-2029 program ma być największym tego typu programem w Europie. Większość jego finansowania pochodzi z połączenia budżetu państwa i funduszy UE.

Został on wprowadzony w odpowiedzi na jedno z najgorszych na kontynencie zanieczyszczeń powietrza w Polsce, które co roku powoduje dziesiątki tysięcy przedwczesnych zgonów. Za główną przyczynę uważa się spalanie węgla, które w Polsce jest znacznie częstsze niż w innych krajach Europy.

Kraków w Polsce odnotował wczoraj w pewnym momencie drugie miejsce na świecie pod względem zanieczyszczenia powietrza, zaraz za Delhi w Indiach.

Władze lokalne wydały ostrzeżenia, zalecając mieszkańcom ograniczenie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu i ilości powietrza wpuszczanego do domów

— Notatki z Polski (@notesfrompoland) 7 grudnia 2023 r

Program umożliwia właścicielom domów uzyskanie dotacji na przykład na wymianę starych grzejników węglowych na czystsze alternatywy. Na przestrzeni lat był on stopniowo rozbudowywany, oferując większe dotacje na szerszą gamę produktów, np. pompy ciepła.

Do połowy ubiegłego roku do programu wpłynęło 680 tys. wniosków na łączną kwotę 17 miliardów złotych (3,93 miliarda euro).

Na początku tego miesiąca ministerstwo klimatu nadzorujące program ogłosiło, iż od tego czasu liczba wniosków wzrosła do 832 000, z czego 690 000 uzyskało akceptację.

W najnowszej edycji programu mającego na celu walkę z jednymi z najgorszych zanieczyszczeń powietrza w Europie polski rząd oferuje zwiększone dotacje do 69 000 zł (15 000 euro) dla gospodarstw domowych na modernizację systemów grzewczych

— Notatki z Polski (@notesfrompoland) 27 stycznia 2022 r


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, która utrzymuje się z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy zrobić tego, co robimy.

Źródło głównego zdjęcia: Greenpeace Polska / flickr.com (na podstawie CC BY-ND 2.0 DEED)

Alicja Ptak jest starszym redaktorem w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reutersa.
Źródło

Idź do oryginalnego materiału