Poznań świętuje 770. urodziny nadania praw miejskich. W programie korowód z widowiskiem plenerowym, a także gigantyczny tort ważący 770 kg. Sprawdź program wydarzeń.
Urodziny Poznania
770 lat temu Poznań ulokowano na lewym brzegu Warty. W związku z tym miasto przygotowuje huczne urodziny. Rozpoczną się one w niedzielę, 23 kwietnia od barwnego widowiska plenerowego „77 dekad Miasta Poznania”. Początek o godz. 10 przy Bramie Poznania. Powstawać wówczas będzie rzeźba szalonej rzeki – rzeźbiarki performance będzie dziełem Brygady Pigmalion UAP. Następnie o godz. 14 wraz z Teatrem Asocjacja 2006 wystawią „Przebudzenie Warty”. Po inscenizacji postać Warty w rydwanie i w towarzystwie Pegazów, na czele kolorowego pochodu wyruszy w stronę centrum Poznania. Poznaniakom wręczone zostaną darmowe flagi w kolorze Warty.
– Doszliśmy do wniosku, żeby przedstawić historię miasta w pigułce od przeszłości, do teraźniejszości i po przyszłość. Spinać to wszystko będzie rzeka Warta, która jest niemym świadkiem całej historii naszego miasta, od grodu mieszka Przemysła I i tego, co się dzieje współcześnie. Będzie ona upersonifikowana i pójdzie na czele korowodu, aby opowiedzieć mieszkańcom całą historię – mówi Arleta Kolasińska – Gargamel Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej PUENTA.
Kolorowy korowód przejdzie od Bramy Poznania do pl. Kolegiackiego. Po drodze dzieje miasta zaprezentują lokalne teatry offowe oraz uczniowie i uczennice z poznańskich szkół. Dzięki współpracy i kreatywności artystów będzie można poznań bliżej charakter stolicy Wielkopolski. Przechodzeniu przez miejskie ulice, towarzyszyć będą kolejne sceny, nawiązujące do historii Poznania.
Na wielkim finale na pl. Kolegiackim zagra orkiestra. Poza tym poznaniaków przywitają władze Poznania, a na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta zostanie podzielony i rozdany 770-kilogramowy tort.
– Nadanie praw miejskich Poznaniowi było bardzo ważne z poziomu, także politycznego. Po pierwsze przyznano miastu samorząd z wójtem. Poznań miał wtedy 21 hektarów, z czego rynek zajmował dwa hektary. niedługo po lokacji, mieszczanie zabrali się do pracy. Zbudowali ratusz, kościół farny i dzisiaj możemy być z tego dumni, ponieważ rozwój miasta nie byłby możliwy bez tamtego wydarzenie – mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak i dodaje: – Można powiedzieć, iż właśnie wtedy rozpoczął się bardzo dynamiczny rozwój miasta, który trwa do dzisiaj, chociaż miasto przeżyło też gorsze momenty, jak różnymi słabszymi momentami, jak potop szwedzki, czy II wojna światowa. Warto edukować młodzież, jak zmienił się Poznań, który dzisiaj ma 263 km kwadratowe.
Urodzinowe atrakcje nie tylko jednego dnia
Na urodziny Poznania przygotowało się także Poznańskie Centrum Dziedzictwa. W Bramie Poznania 22 kwietnia odbędzie się VII finał mistrzostw Debat Oksfordzkich o Puchar Prezydenta Miasta Poznania. Temat będą m.in. kwestie związane z lokacją stolicy Wielkopolski. Dzień później rozpocznie się wycieczka „Prawy do lewego – przeprowadzka na drugi brzeg”.
– W Poznaniu świętujemy przede wszystkim imieniny: 29 czerwca i 11 listopada, ale w tym roku warto skupić się na urodzinach. Kto i kiedy założył Poznań? Myślę, iż w ulicznej sondzie padłyby trzy odpowiedzi: od legendarnego Poznana, od Mieszka I, który ufundował gród na Ostrowie Tumskim, ale też jest związany z księciem Przemysłem. Każda z tych odpowiedzi jest w pewnym sensie prawdziwa, ale oczywiście najważniejsza data związana jest z ufundowaniem lokacji miasta 23 kwietnia 1253 roku – mówi dr Monika Herkt – dyrektor Poznańskiego Centrum Dziedzictwa i dodaje: – Dwaj książęta Przemysław I i Bolesław Pobożny wspólnie podjęli dalekowzroczną i przedsiębiorczą decyzję. To jest okazja, która sprawiła, iż w Poznańskim Centrum Dziedzictwa zdecydowaliśmy się poświęcić tegoroczne, zróżnicowane wydarzenia.
Tematowi lokacji poświęcona będzie także Majówka w Bramie Poznania (1-3 maja) oraz letni cykl przyrodniczo-kulturalny „Rzeka Żywa”. 30 kwietnia, a także 20 maja, czyli w Noc Muzeów – Trakt Królewsko-Cesarski zaprosi na spacery pod hasłem „Najważniejsza jest loka(liza)cja!”. To okazja, aby odwiedzić najważniejsze dla historii Poznania miejsca.
W Galerii Śluza, 30 czerwca zobaczyć można wystawę „Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań”. Wystawa przedstawia rozwój miasta z perspektywy spotkań lokalnych i przybywających społeczności oraz jednostek.