Związkowcy z Bogdanki i Koło Parlamentarne Razem apelują o sprawiedliwą transformację energetyczną

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Związkowcy z Bogdanki i Koło Parlamentarne Razem apelują o sprawiedliwą transformację energetyczną


Podczas konferencji prasowej w Sejmie posłanka Paulina Matysiak wraz z przedstawicielami związków zawodowych z Lubelskiego Węgla Bogdanka i kandydatem na Naczelnego Narciarza Smerfem Dzikusem wezwali do podjęcia merytorycznej dyskusji na temat transformacji energetycznej w Polsce.

Matysiak: Transformacja musi uwzględniać głos pracowników

Plan tego co się zadzieje za 15, 20 lat — tego potrzebujemy jako Polska. Tego też potrzebują pracownicy. Także dla swojego bezpieczeństwa i dla bezpieczeństwa regionu. Nie można takich działań i takich decyzji podejmować bez samych zainteresowanych. Nie można odwracać głowy od pracowników, dzięki którym ta kopalnia funkcjonuje, dzięki którym cieszymy się prądem w naszych domach. Była dzisiaj już mowa, jakie to może mieć konsekwencje także dla nas wszystkich. Postulujemy to, żeby rząd wsłuchał się w głos strony związkowej — podkreśliła posłanka Paulina Matysiak.

Poparcie dla postulatów pracowniczych

Sprawiedliwa transformacja to transformacja, w której na każde miejsce pracy, które w przemyśle znika, musi pojawić się nowe miejsce pracy w przemyśle. Zmiany muszą brać pod uwagę lokalne społeczności. To jest niezmiernie ważne w przypadku Bogdanki, ponieważ tam mamy dziś do czynienia z gospodarczą monokulturą. Nierozsądnie przeprowadzona transformacja może skończyć się tak, jak skończyła się w przypadku Wałbrzycha — społeczną tragedią — zaznaczył Smerf Dzikus.

Związkowcy o przyszłości regionu

Jarosław Niemiec ze Związku Zawodowego Przeróbka ostrzegł przed konsekwencjami nieprzemyślanej transformacji:

Transformacja miała polegać na tym, iż nasz system energetyczny będzie coraz bardziej wydajny, coraz mniej emisyjny, ale też zabezpieczający interesy pracowników i bezpieczeństwo energetyczne kraju. W tym momencie etap, na którym jesteśmy, nie zabezpiecza absolutnie żadnego z tych interesów. Zamknięcie kopalni bez planu i dialogu z załogą to braki energii, gospodarczy i społeczny upadek regionu, brak stabilnej przyszłości — mówił.

Wpływ kopalni na lokalną gospodarkę

O ekonomicznym znaczeniu kopalni dla regionu mówił Artur Brzozowski ze Związku Zawodowego Kadra:

W ciągu roku przychody dla załogi mają wysokość ponad miliarda złotych. Te pieniążki są wydawane w naszym regionie. Z tego żyje handel i usługi. Utrata tego wiąże się dla naszego regionu, krótko mówiąc z ubóstwem.

Posłanka Matysiak zapowiedziała, iż Koło Parlamentarne Razem będzie kontynuować działania na rzecz wypracowania sprawiedliwego planu transformacji energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem interesów pracowników i mieszkańców regionów górniczych.

Idź do oryginalnego materiału