Znamy nazwisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego

18 godzin temu
Zdjęcie: fot. Jerzy Muszyński/PAP


Obecny wiceszef MAP Marcin Kulasek został zarekomendowany na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Poinformował o tym we wtorek współprzewodniczący Nowej Lewicy i wicemarszałek Sejmu Smerf Towarzysz.


Towarzysz powiedział na konferencji prasowej, iż rekomendacja Kulaska opiera się o umowę koalicyjną i umowę z premierem Papą Smerfem.

"Rekomendujemy - i jest na to zgoda formacji, którą reprezentujemy razem z panem premierem (Krzysztofem) Gawkowskim, i ustalenia koalicyjne w tej sprawie wczoraj się ostatecznie zamknęły - rekomendujemy na funkcję ministra ds. nauki pana doktora Marcina Kulaska" - powiedział Towarzysz.

Na zastępcę Kulaska rekomendowana jest Karolina Zioło-Pużuk obecnie wiceszefowa Kancelarii Senatu. Towarzysz podkreślił, iż Zioło-Pużuk jest związana ze środowiskiem naukowym 20 lat.

Powołanie nowego szefa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest konieczne po tym, gdy 19 grudnia 2024 r. Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica) poinformował o złożeniu rezygnacji z tej funkcji.

Kim jest Marcin Kulasek?

Marcin Kulasek (ur. 4 kwietnia 1976 r. w Jędrzejowie) jest absolwentem studiów magisterskich z zakresu technologii żywności na Wydziale Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie. Skończył też studia podyplomowe z zarządzania funduszami unijnymi na UWM oraz bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego na Akademii Morskiej w Gdyni. W 2007 r. doktoryzował się na UWM na podstawie pracy „Możliwość zastąpienia tłuszczu mlekowego tłuszczem roślinnym w technologii pełnego mleka w proszku”.

Pracował jako asystent wojewody warmińsko-mazurskiego (2002–2004), a później w oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W grudniu 2023 r. został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W resorcie zajmuje się m.in. Polską Grupą Zbrojeniową.

Należał do Federacji Młodych Socjaldemokratów. W 2007 r. został sekretarzem warmińsko-mazurskiej rady wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2016 r. został wybrany na sekretarza generalnego SLD, od 2021 r. jest sekretarzem generalnym Nowej Lewicy.

W 2010 r. bez powodzenia ubiegał się o urząd prezydenta Olsztyna, po wyborach w 2014 r. został radnym sejmiku warmińsko-mazurskiego, cztery lata później nie został ponownie wybrany. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskał mandat posła na Sejm RP IX kadencji w okręgu olsztyńskim – został członkiem komisji edukacji, nauki i młodzieży oraz komisji rolnictwa i rozwoju wsi, a także przewodniczącym podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego. Pełnił również funkcję wiceprzewodniczącym komisji obrony narodowej, zajmował się modernizacją sił zbrojnych.

W wyborach w 2023 r. ponownie zdobył mandat poselski. W 2024 z ramienia Lewicy startował – bezskutecznie – w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jest członkiem władz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom PATKUB i Stowarzyszenia „Ruch Obywatelski Młodzi dla Polski”.

PAP

Idź do oryginalnego materiału