Zmiana ustawy o warunkach wsparcia morskich farm wiatrowych

10 godzin temu

Zmiana zakłada możliwość zróżnicowania ceny maksymalnej w aukcjach od położenia danego projektu na obszarze morskim.

Uprawnienia ministra

Przygotowany przez ministerstwo klimatu projekt przewiduje, iż minister adekwatny do spraw klimatu może rozporządzeniem ustalić dla aukcji II fazy offshore różne ceny maksymalne dla poszczególnych obszarów, przeznaczonych pod budowę morskich farm wiatrowych, biorąc pod uwagę ich warunki geofizyczne lub oddalenie od brzegu.

Wcześniej minister klimatu wyznaczył dla przewidzianych na 2025 r. aukcji dla offshore jednolitą cenę 512,32 zł za MWh.

Możliwość zróżnicowania tej ceny uzasadnia się tym, iż obszary pod farmy wiatrowe z II fazy są zróżnicowane m.in. pod względem geofizycznym czy oddalenia od brzegu, co ma istotne znaczenie z punktu widzenia kosztów budowy i późniejszej eksploatacji morskich farm wiatrowych.

Ocena skutków regulacji

Jeżeli dla wszystkich, mocno zróżnicowanych, projektów zostanie ustanowiona jedna maksymalna cena, jest wysoce prawdopodobne, iż projekty z obszarów o wyższych kosztach nie przystąpią do aukcji. Może to oznaczać, iż część projektów nie powstanie, ale także, iż w niektórych aukcjach nie pojawią się trzy oferty, a taka minimalna ich liczba jest konieczna do przeprowadzenia aukcji – wskazano w ocenie skutków regulacji projektu.

Określenie tylko jednej maksymalnej ceny może też prowadzić do sytuacji gdy projekty mniej kosztochłonne będą mogły zgłaszać wyższe oferty cenowe, niż w przypadku dostosowania maksymalnej ceny do różnych grup obszarów – zaznacza się w OSR.

Idź do oryginalnego materiału