
Wykres zmian masy lądolodu Antarktydy w latach 2002-2025.
Oś pozioma: czas (lata). Oś pionowa: anomalia masy lądolodu Antarktydy (miliardy ton) względem wartości z początku prowadzenia pomiarów w 2002 roku. Do 2017 pomiary wykonywały satelity misji GRACE, po awarii jednego z nich rozpoczęto, po krótkiej przerwie nowe pomiary satelity misji GRACE-Follow On.
Od początku wieku lądolód utracił około 2,5 biliona ton lodu. Wieloletni trend spadkowy został wyhamowany w 2022 i 2023 roku, jednak przyrosty z tego okresu nie zniwelowały ubytków z poprzednich dekad, a w ciągu ostatniego roku lądolód znów zaczął tracić masę.
Źródło: NASA.
W ramach akcji „Wykres na dziś” publikujemy wykresy i inne wizualizacje dotyczące zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Mamy nadzieję, iż prezentowane przez nas dane stanowić będą punkt wyjścia do szerokiej i opartej na faktach dyskusji na temat globalnego ocieplenia oraz możliwości jego ograniczenia. Akcję prowadzimy we współpracy z Komitetem ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz wszystkie wizualizacje.

Ten wpis sfinansowaliśmy ze środków finansowych pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych Fundacji Edukacji Klimatycznej. Dziękujemy!