Zakończyła się renowacja ruin dworu Stroińskich (ZDJĘCIA)

1 tydzień temu

BIESZCZADY. Bieszczadzki Park Narodowy z euforią informuje o zakończeniu prac konserwatorsko-pielęgnacyjnych przy ruinach dworu Stroińskich - dawnych właścicieli Sianek (przy źródłach Sanu). Miejsce to jest udostępnione do zwiedzania i znajduje się na ścieżce przyrodniczo-historycznej "W dolinie górnego Sanu". Ścieżka prowadzi w strefie przygranicznej przez tereny nieistniejących od poł. XX w. wsi. Zwiedzający odkrywają nie tylko dziedzictwo przyrodnicze ale również kulturowe, jakie na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego przetrwało jedynie w śladowym zakresie.

Ślady podmurówki zostały zrekonstruowane przez BdPN w 2021 w ramach realizacji mikroprojektu (Interreg). Zachowanie stanowiska wymaga jednak regularnych prac pielęgnacyjno-konserwatorskich, gdyż ciągłe działanie czynników zewnętrznych (takich jak deszcz, wiatr, mróz) powoduje występowanie ubytków w murze poprzez wymywanie spoiwa oraz kruszenie piaskowca. Ponadto w szczeliny gwałtownie wnikają rośliny, które przyśpieszają proces niszczenia. Zakres planowanych prac obejmował oczyszczenie podmurówki z roślinności, uzupełnienie muru kamiennego oraz uczytelnienie klombu kwiatowego, który zlokalizowany był przed wejściem do dworu i był zaznaczony na planie katastralnym z 1852 roku (co potwierdza też skaning laserowy i widoczne w terenie fragmenty).

Wkrótce BPN pokaże również efekty końcowe prac przy innych obiektach, a tymczasem zachęca do poznawania przyrody i historii Bieszczadów dzięki wyznakowanych ścieżek.

Prace były zrealizowane przez Bieszczadzki Park Narodowy w ramach Rządowego Programu Polski Ład „Rządowy Program Odbudowy Zabytków”, za pośrednictwem Gminy Lutowiska

źródło: BPN zdj. BPN
Idź do oryginalnego materiału