"W rzece Kłodnica w Pławniowicach (woj. śląskie) wykryto niepokojąco wysoki poziom złotych alg, znanych z produkcji toksyn groźnych dla życia wodnego. Na miejsce skierowano żołnierzy 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, którzy od rana prowadzą akcję neutralizacji glonów z użyciem perhydrolu. Służby pozostają w gotowości i stale monitorują sytuację" – przekazało w sobotę w komunikacie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Złote algi to groźne mikroskopijne organizmy, które w określonych warunkach mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska wodnego. Gdy temperatura, nasłonecznienie i zasolenie wody osiągną odpowiednio wysoki poziom, glony te zaczynają intensywnie się rozmnażać, uwalniając toksyczne substancje – prymnezyny.
Czemu te algi są niebezpieczne dla rzek?
Te związki chemiczne są zabójcze dla ryb, atakują ich skrzela i prowadzą do masowego śnięcia. Choć dla ludzi złote algi nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, mogą poważnie zakłócić lokalne ekosystemy oraz uderzyć w gospodarkę – szczególnie w branże rybacką i turystyczną.
Do walki z toksynami stosuje się m.in. perhydrol, czyli roztwór nadtlenku wodoru.