Technologia produkcji wodoru z biogazu kanalizacyjnego
W największej oczyszczalni ścieków w Manchesterze – Davyhulme Wastewater Treatment Works – wystartował pierwszy w swoim rodzaju pilotażowy projekt, który pokazuje, jak odpady ściekowe mogą stać się cennym źródłem czystej energii. Projekt realizowany jest przez firmę wodno-kanalizacyjną United Utilities i startup klimatyczny Levidian z Cambridge, przy wsparciu brytyjskiego Departamentu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero.
W centrum projektu stoi innowacyjne urządzenie LOOP firmy Levidian. Technologia wykorzystuje fale elektromagnetyczne do rozbijania metanu (CH₄) – głównego składnika biogazu – na wodór oraz węgiel w postaci grafenu. Wodór może być wykorzystany jako czyste paliwo, a grafen – jedno z najmocniejszych i najcieńszych znanych materiałów – znajduje zastosowanie m.in. w produkcji akumulatorów, paneli fotowoltaicznych, betonu czy opon.
75 tys. ton wodoru rocznie – potencjał na dekarbonizację transportu
Według analiz United Utilities i Levidian, pełne wykorzystanie biogazu z brytyjskich ścieków mogłoby przynieść aż 75 tys. ton wodoru rocznie. To ilość wystarczająca do zasilenia ponad 40% wszystkich podróży autobusami i autokarami w Wielkiej Brytanii.
Wodór ma szansę odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji sektora transportu ciężkiego, przemysłu oraz sieci gazowych. Jednocześnie, produkcja wodoru z odpadów ściekowych wpisuje się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego – pozwala nie tylko na odzysk energii, ale też ogranicza emisje metanu, silnego gazu cieplarnianego.
Manchester znów wyznacza kierunek
Davyhulme, gdzie prowadzony jest projekt, to miejsce o bogatej historii – to właśnie tutaj już w 1914 roku opracowano nowoczesne metody oczyszczania ścieków, które z czasem zyskały globalne uznanie. Dziś obiekt ten może ponownie wyznaczyć światowe standardy – tym razem w zakresie niskoemisyjnej energetyki.
– To ekscytujące, iż jako pierwsi na świecie prowadzimy taki pilotaż właśnie tutaj. Już dziś część biogazu wprowadzamy do sieci gazowej, a ten projekt daje szansę na rozszerzenie tej działalności o wodór – podkreśla Tom Lissett, dyrektor ds. biozasobów i zielonej energii w United Utilities.
Z kolei John Hartley, CEO Levidian, dodaje:
– Nasza technologia może znacząco obniżyć koszty produkcji wodoru, a przy okazji dostarczyć cenny grafen. To może zrewolucjonizować sektor.
Co dalej?
United Utilities planuje analizę możliwości rozszerzenia projektu na inne swoje obiekty w regionie północno-zachodnim Anglii. jeżeli wyniki prób będą pozytywne, technologia może gwałtownie znaleźć szersze zastosowanie i przyspieszyć rozwój brytyjskiej gospodarki wodorowej.
Zobacz również:
- Zbiornik na ciekły wodór od CB&I i Shell
- Hiszpania dostaje 400 mln euro na wodór
- Zielony wodór napędza drony. kooperacja HRUN i Hydrogen Ukraine
Źródło: Levidian