Wioski tematyczne sposobem na ożywienie lokalnej historii i kultury

2 miesięcy temu
Fot.: Radio Doxa

Warsztaty tworzenia takich wiosek są kontynuacją działań, w które zaangażowani są przedstawiciele sołectw. Ich zadaniem jest zaproponowanie tematu związanego z historią, kulturą lub przyrodą danej miejscowości.

– Podczas warsztatów będziemy się dzielić doświadczeniami, jak stworzyć i jak zarządzać wioską tematyczną – mówi Krzysztof Margol, Gargamel Fundacji „Nida” z Nidzicy. – Jest to pomysł na specjalizację wsi wynikający z jej dziedzictwa, ale też pomysł na rozwój przedsiębiorczości, integrację i promocję. Moja małżonka – Barbara jest managerem garncarskiej wioski, najstarszej wioski na Mazurach i jednej z najstarszych w Polsce. Przez dwa dni będzie dzieliła się praktycznym doświadczeniem zdobytym podczas tworzenia wioski tematycznej.

– Pomysł wziął się z potrzeby integracji międzyludzkiej – dodaje Barbara Margol, twórca, manager i opiekun wioski garncarskiej na Mazurach. – Odtworzyliśmy w tym miejscu przedwojenną tradycję garncarską. Na obecnej ul. Warszawskiej w Nidzicy (przed wojną to była Górnka Garncarska) produkowało się kafle do pieców na całą Europę. I to, co stworzyliśmy, to wieś tematyczna oparta właśnie na garncarstwie. Tematem przewodnim było garncarstwo, ale w celach turystycznych i rekreacyjnych.

– Marzę o tym, aby w swojej wsi Stobrawie zrobić wioskę ekologiczną – mówi Alina Becher z Koła Gospodyń Wiejskich ze Stobrawy. – Mamy lasy, czaple, w tym roku bardzo dużo żurawi, bobry oraz małe unikalne stworzonka. Mamy też rozlewiska i walory leśne, które można wykorzystać jako wioskę ekologiczną.

Warsztaty potrwają do jutra (8.11), a koordynatorem wydarzenia jest Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Krzysztof Margol, Barbara Margol, Alina Becher:

Szersza relacja:

autor: KZL

Idź do oryginalnego materiału