— Uważamy, iż o ile spotkamy się z takim żywym materiałem, z takimi elementami, które pochodzą z lasu i weźmy je do ręki, kiedy możemy je poczuć, to zupełnie inaczej to odbieramy. Nie zawsze możemy się wybrać w tego lasu, czasem ten las może przyjść do nas — wyjaśnia Malwina Sokołowska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.
Po raz kolejny do wspólnych działań przyłączyła się Liga Ochrony Przyrody.
— Młodzież jest bardzo chętna do robienia wszelkich bożonarodzeniowych warsztatów i w ogóle warsztatów. Natomiast takie, które nazwijmy to, pachną lasem, tak jak tutaj, gdzie można wykorzystać naturalne drzewka iglaste, naturalne szyszki, laski cynamonu, anyż, suszone pomarańcze — bardzo się to podoba dzieciom, dorosłym. W każdym wieku widzimy, iż jest zainteresowanie — mówi Marta Wiktor z Ligi Ochrony Przyrody.
— Super jest, naprawdę ulubię takie rzeczy. Po prostu mogę użyć mojej kreatywności i przygotować naprawdę coś ładnego na prezent. Także jestem bardzo zadowolona — cieszy się Pola, która wzięła udział w warsztatach.
— To jest naprawdę spoko. Mamy też wolne, troszkę od lekcji. Poza tym mamy ładne dekoracje do domu. Więc naprawdę fajnie. Opłaca się — dodaje Ela, która samodzielnie wykonała ozdobę.
Tym razem motywem przewodnim spotkania było stworzenie przez młodzież świątecznych stroików. Jak podkreśla Malwina Sokołowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, takie spotkania z młodzieżą to doskonały przykład tego, jak w prosty i przyjemny sposób podczas zajęć manualnych można edukować dzieci.
— Robimy właśnie najczęściej stroiki świąteczne, wykorzystując różne elementy i rozmawiając zarówno o tym, o gatunkach, z których to tworzymy, rozmawiając o tym, co możemy zrobić z drewna, które pochodzi z lasu, jak i czasem poruszać trudne tematy o gospodarce leśnej — informuje Malwina Sokołowska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.
— Staramy się przekazać dzieciom poprzez zabawę trochę wiedzy na temat drewna, na temat nawyków ekologicznych i przemycić w trakcie takich spotkań właśnie trochę takich zasad do codziennego życia, jak można wykorzystać ekologiczne materiały do stworzenia świątecznych stroików — podkreśla Marta Wiktor z Ligi Ochrony Przyrody.
W otoczeniu pachnącego igliwia młodzi uczestnicy warsztatów zapałem tworzyli świąteczne dekoracje.
— Użyłam tutaj różnych gałązek drzew, suszonych pomarańczy, jakichś takich gwiazdeczek i ogólnie różnej rzeczy. Tutaj jest strasznie duży, ciężki wybór jest. Nie mogę się zdecydować — informuje Pola, uczestniczka warsztatów.
— Przygotowałem sobie stolik z pięcioma świeczkami — mówi Leon, prezentując swoje dzieło.
Co jeszcze planujesz dołożyć do tego stroika? Czy on już jest gotowy? — dopytuje reporterka.
— Jeszcze nie jest gotowy. Planuję dołożyć jeszcze troszeczkę więcej takich kawałków malutkich, malutkich gałązek, żeby tutaj było więcej miejsca i nie wydać było tej zielonej gąbki — odpowiada Leon.
— Dla kogo przygotowujesz dekorację? — pyta reporterka Elę, uczestniczką warsztatów.
— Myślę, iż dla rodziny, albo może do sama do siebie. Myślę, iż postawię w sumie w salonie, bo tam będzie najładniej pasowało — odpowiada Ela.
Oprócz zajęć manualnych uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat przyrody.
— Podczas takich warsztatów, podczas takich spotkań, zdecydowanie łatwiej nam przełamać pewne bariery, dzięki którym łatwiej nam też rozmawiać. Zdecydowanie jest to lepsze niż taka pogadanka, kiedy ktoś przed nami stoi i jest to zwykły wykład, a zupełnie inaczej, kiedy przełamujemy tę taką niechęć i bojaźń i uczniowie i osoby dorosłe, zadają takie pytania, których na co dzień by prawdopodobnie nie zadali — wyjaśnia Malwina Sokołowska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.
Kreatywności podczas warsztatów nie brakowało. Leon miał wiele pomysłów na to, co jeszcze można wykonać z materiałów dostarczonych przez leśników.
— Lubię takie warsztaty tam, gdzie po prostu robimy coś z naturalnych rzeczy. Na przykład możemy zrobić jakiegoś stworka, dolepiając troszeczkę oczka — wyjaśnia Leon.
Chętnych osób do tego, by uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu, nie brakuje.
— Mamy bardzo pozytywny odbiór tych warsztatów, zarówno młodzież jak i dorośli są chętni na taki sposób spędzenia tego czasu. Dlatego my również wychodzimy z taką propozycją i chętnie spotykamy się, organizujemy takie warsztaty i cieszymy się, iż osoby, które wychodzą z takim stroikiem, są z tego zadowolone, są zadowolone ze swojej pracy i wychodzą bogatsze nie tylko o to, co stworzyły same, ale również o wiedzę, którą zdobyły podczas tego spotkania — mówi Malwina Sokołowska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.