W Europie zużywa się coraz mniej plastikowych toreb. Polska przoduje w rankingach

3 godzin temu
Zdjęcie: W Europie zużywa się coraz mniej plastikowych toreb. Polska przoduje w rankingach


Jak wskazuje raport Europejskiego Urzędu Statystycznego – zużycie plastikowych toreb w Europie spada. W tych zmianach przoduje Polska, od której lepszy wynik udało się osiągnąć jedynie Belgii.

Coraz mniej plastiku

Według najnowszego raportu Eurostatu w 2022 r., każda osoba mieszkająca w UE zużyła średnio 66,6 lekkich plastikowych toreb na zakupy, a całe zużycie wyniosło 29,9 mld sztuk. Oznacza to spadek o 10,8 toreb (-14%) na osobę w porównaniu z 2021 r.

Spośród państw UE, wziętych pod uwagę w badaniu, państwa, które zgłosiły najwyższe zużycie plastiku na osobę w 2022 r., to: Litwa (249 toreb na osobę), Łotwa (193) i Czechy (185), przy czym większość zużycia dotyczyła bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy, czyli toreb o grubości ścianki mniejszej niż 15 mikrometrów.

Polska znalazła się dopiero na 25 miejscu, za krajami takimi jak: Niemcy, Szwecja, Dania, czy Austria. W naszym kraju odnotowane zużycie to zaledwie 7 toreb na osobę. Lepszym wynikiem może pochwalić się jedynie Belgia – 4 torby na osobę.

Różnice w wynikach są spowodowane czynnikami ekonomicznymi, społecznymi i gospodarczymi. Niektóre kraje wdrożyły środki mające na celu redukcję konsumpcji w latach 2018-2022, inne są dopiero w trakcie zmian programowych.

Mimo obiecującego wyniku przez cały czas wiele jest do zrobienia. Zgodnie z dyrektywą w sprawie toreb plastikowych, do końca 2025 roku zużycie ma zostać ograniczone do 40 sztuk na osobę rocznie.

Gdzie znika plastik, który trafia do oceanów? Odpowiedź może Cię zaskoczyć

Dyrektywa plastikowa

Wynik Polski prawdopodobnie uległ jeszcze większej poprawie po wprowadzeniu założeń tzw. “dyrektywy plastikowej”. Od 1 lipca 2024 roku ze sklepowych półek zniknęło wiele produktów plastikowych, takich jak sztućce i słomki do napojów. Obowiązują również unijne oznaczenia produktów zawierających tworzywa sztuczne oraz obowiązkowe dopłaty za foliowe reklamówki i opakowania jednorazowego użytku.

Zmianie uległa również mentalność konsumentów. Według badania SW Research, aż 43% respondentów deklaruje, że, idąc na zakupy, zabiera ze sobą wielorazową torbę, a prawie 40% używa jej co najmniej raz w tygodniu. Jedynie 4,7 % smerfów nie korzysta z takiej torby w ogóle.

Źródła: ec.europa.eu, swresearch.pl

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału