W 2024 r. odnotowano rekordowy udział OZE w polskim miksie energetycznym

6 godzin temu

W zeszłym roku w produkcji energii elektrycznej wykorzystano jedynie 57,1 proc. węgla, za to odnotowano rekordowo wysoki udział OZE w miksie energetycznym, wynika z analizy Forum Energii.

29,6 proc. OZE w miksie

Najnowsze opracowanie Forum Energii podsumowuje miniony rok w sektorze elektroenergetyki. Z danych zgromadzonych przez autorów analizy wynika, iż w 2024 r. mieliśmy w Polsce wyjątkowo niski udział węgla w miksie. Z węgla kamiennego i brunatnego wyprodukowano łącznie 57,1 proc. energii elektrycznej. Udział gazu ziemnego w miksie generacji energii elektrycznej wyniósł 11,6 proc. a wg analityków Forum Energii znaczenie tego paliwa dynamicznie rośnie.

Źródła odnawialne, których udział od 2021 r. dynamicznie rośnie, odpowiadały za 29,6 proc. produkcji energii elektrycznej, dzięki czemu OZE osiągnęło o 2,3 proc. wyższy wynik niż w ubiegłym roku. Był to za razem rekordowy udział OZE w miksie.

źródło: Forum Energii

Jaka będzie stawka opłaty OZE na 2025 r.?

Jednocześnie ze szczegółowej analizy wynika, iż w maju 2024 r. udział źródeł odnawialnych osiągnął najwyższy historyczny wynik, tj. 35,9 proc., a we wrześniu tego samego roku OZE i gaz zepchnęły produkcję energii z węgla do najniższego w historii poziomu, tj. 51,5 proc., który we wrześniu 2015 przekraczał 85 proc.

Wśród OZE najpopularniejszym źródłem w 2024 r. okazał się wiatr. Farmy wiatrowe wygenerowały 14,7 proc. energii, natomiast farmy fotowoltaiczne – 9 proc. Z kolei biomasa odpowiadała za niespełna 5 proc. energii.

źródło: Forum Energii

OZE i gaz zastępują węgiel

Autorzy opracowania wskazują, iż w 2024 r. energia z węgla była zastępowana energią z gazu, a głównie pracą OZE.

„Najszybciej przyrastała generacja z fotowoltaiki, za sprawą dynamicznego rozwoju nowych mocy: w 2024 roku przybyło 4,1 GW w PV, z czego aż 1,3 GW to mikroinstalacje prosumenckie. W systemie przybyło także ok. 0,5 GW źródeł wiatrowych, a generacja z wiatru przyrosła o 1,3 TWh w stosunku do roku 2023” – czytamy w opracowaniu.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Forum Energii

Idź do oryginalnego materiału