Polska Rada Pelletu: wprowadzenie norm jakości pelletu to dobra zmiana

8 godzin temu

Palisz pelletem drzewnym? To bardzo dobry wybór i nic dziwnego, to paliwo ekologiczne, ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Warto wiedzieć, co szykuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska w nowym rozporządzeniu, by przygotować się na nowe przepisy. To dobre zmiany!

Zgodnie z opublikowanym przez MKiŚ projektem rozporządzenia, normy jakościowe dotyczące pelletu i brykietu drzewnego – zarówno produkowanych w Polsce, jak i importowanych zza granicy (objętych procedurą celną) – zostaną zaostrzone. Jak podkreślają autorzy projektu, aktualne biopaliwa w postaci pelletów i brykietów drzewnych nie są objęte systemem monitorowania i kontroli, nie ustanowiono dla nich prawnie wiążących wymagań jakościowych. Nowe przepisy zaostrzą zatem wymagania jakościowe co do sprzedaży, a w konsekwencji – spalania biopaliw opartych na biomasie, czyli pelletów i brykietów drzewnych.

W przypadku pelletu drzewnego przeznaczonego do kotłów 3, 4 i 5 klasy energetycznej lub spełniających wymogi ekoprojektu, wymagania jakościowe będą odpowiadać klasie jakości A1 wg normy PN-EN ISO 17225-2, a więc m.in. będą musiały wykazać maksymalną dopuszczalną zawartość popiołu do 0,7% (a nie 1,20% jak w klasie jakości A12). Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, iż nowe przepisy mają ograniczyć spalanie paliw stałych z biomasy z domieszką chemicznie przetworzonych dodatków oraz tworzyw sztucznych w gospodarstwach domowych i instalacjach grzewczych do 1 MW.

Obecnie nie wszystkie pellety i brykiety drzewne dostępne w sprzedaży spełniają wymagania jakościowe stawiane przez standardy europejskie serii ISO EN 17225. Zwiększenie kontroli nad jakością dostępnych na rynku biopaliw ma pomóc wyeliminować z rynku produkty niskiej jakości, a także ograniczyć emisje zanieczyszczeń do środowiska.

Czytaj też: Pellet pelletowi nierówny – jak się nie dać nabrać na bylejakość

Co to w praktyce oznacza dla właścicieli domów ogrzewanych pelletem?

Projektowane zmiany wprowadzają obowiązek certyfikacji, a więc potwierdzenia klasy jakości pelletu drzewnego przez niezależną stronę trzecią. To oznacza, iż każdy rodzaj pelletu drzewnego wprowadzany do obrotu i sprzedawany w Polsce musi spełniać określone standardy jakości dla klasy jakości A1 – jeżeli będzie zastosowany w urządzeniach grzewczych klasy 3, 4 i 5 i/lub spełniających wymogi dla ekoprojektu – lub klasy jakości A2 w przypadku zastosowania w urządzeniach grzewczych niższej niż 3 klasa emisyjności określonych w normie EN305-5. Dzięki temu użytkownicy będą mieć pewność, iż kupowane biopaliwo jest najwyższej jakości, a tym samym czy jest ono efektywne przy spalaniu oraz bezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Zmiany dla palących pelletem drzewnym mogą oznaczać zarówno korzyści, jak i pewne wyzwania. Wprowadzenie obowiązku uwierzytelnienia klasy jakości pelletu drzewnego poprzez uzyskanie certyfikatu jakości lub zdawanie raportu z wynikami badań z laboratorium akredytowanego z określoną częstotliwością, poprawi dostępność wyselekcjonowanej najwyższej jakości biopaliwa. To z kolei przełoży się na efektywniejsze spalanie i mniej problemów z eksploatacją naszych kotłów. Pojawia się jednak ryzyko wzrostu cen pelletu drzewnego, co mogłoby być wywołane choćby nie samym spadkiem dostępności żądanej jakości pelletu na rynku, ale spekulacją, iż tego wyselekcjonowanego biopaliwa zabraknie.

Warto tutaj podkreślić, iż zakup granulatu drzewnego niskiej jakości wiąże się z negatywnymi skutkami. Nie tylko powoduje to szybsze zużycie instalacji grzewczej, ale także zwiększa emisję szkodliwych substancji do środowiska. Nowe przepisy mają za zadanie ochronić użytkowników końcowych przed takimi problemami.

Jak przygotować się na zmiany?

Już teraz warto zwracać uwagę na dowody jakości kupowanego pelletu drzewnego. Przede wszystkim oceniając wiarygodność informacji na opakowaniu jednostkowym z pelletem drzewnym: czy na worku jest oznakowanie? a jeżeli tak to czy deklaracja adekwatności użytkowych jest prawdziwa?

W ramach standaryzacji – która dla pelletu drzewnego została określona w normie PN-EN ISO 17225-2, a jej stosowanie jest dobrowolne – stworzono jednoznaczne zasady klasyfikacji paliw stałych z biomasy, w tym pelletu drzewnego z przeznaczeniem do wykorzystania m.in. w sektorze bytowo-komunalnym. Norma ta stanowi narzędzie, które ma umożliwić przejrzysty handel tymi biopaliwami oraz usprawnić komunikację pomiędzy producentem/sprzedawcą a użytkownikiem końcowym, jak również producentami urządzeń grzewczych na paliwa stałe z biomasy.

Czytaj też: Zmiany w programie Czyste Powietrze. realizowane są konsultacje

Co wskazuje na wysoką jakość pelletu drzewnego?

Kupując pellet warto sprawdzić, czy producent powołuje się na jakikolwiek system certyfikacji. To pozwala zweryfikować czy dany podmiot posiada certyfikat i w jakim zakresie go obejmuje. Pomimo braku ustanowienia dla biopaliw w postaci pelletu drzewnego prawnie wiążących wymagań jakościowych, aktualnie produkowane w Polsce pellety drzewne w większości są objęte systemami monitorowania i kontroli jakości. Dowodzą tego posiadane przez producentów i firmy handlowe certyfikaty ENplus/ DINplus/ DobryPellet i inne.

Dodatkowo wymagania jakościowe dla pelletu drzewnego spalanego w indywidualnych urządzeniach grzewczych zawarte są w instrukcjach obsługi urządzeń grzewczych w formie wykazu zalecanych parametrów jakościowych paliwa wraz z informacją, iż stosowanie paliwa o innych parametrach może spowodować nieprawidłową pracę urządzenia i utratę gwarancji. Certyfikacja w ramach poszczególnych systemów jest dobrowolna i wdrażają ją producenci czy firmy handlowe, którzy chcą zagwarantować, iż wprowadzany do obrotu towar jest najwyższej jakości. Pomimo braku obowiązku certyfikacji dla producenta, dla użytkownika w wielu przypadkach korzystanie z takiego pelletu jest konieczne, aby nie stracił gwarancji na swój kocioł.

Poszukując wysokiej jakości granulatu drzewnego należy stawiać na produkty, które mają oznaczenia zgodności z normą PN-EN ISO 17225-2 w określonej klasie jakości, bądź oznaczenia logotypu systemu certyfikacji ENplus/DINplus/DobryPellet lub innych. Na opakowaniu takiego pelletu widnieje numer rejestracyjny, co umożliwia sprawdzenie, czy dany podmiot rzeczywiście posiada certyfikat. Taka weryfikacja jest bardzo prosta, można jej dokonać na stronie administratora systemu certyfikacji np. https://enplus-pellets.eu czy https://dobry-pellet.com. Znajdują się tam bazy wszystkich objętych systemem producentów.

Oczywiście nie należy zapominać o regularnej konserwacji instalacji grzewczej. Warto także śledzić informacje na temat planowanych zmian i być gotowym na ewentualne dostosowanie się do nowych wymogów.

Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem w Polsce. Wprowadzenie regulacji dotyczących pelletu drzewnego jest krokiem w stronę poprawy jego jakości, szczególnie w okresie grzewczym.

Czy zabraknie pelletu drzewnego na rynku polskim i czy będzie podwyżka ceny pelletu?

Czy grozi nam sytuacja, w której na polskim rynku zabraknie pelletu drzewnego, a właściciele kotłów pelletowych staną przed olbrzymim problemem? Polska Rada Pelletu przewiduje, iż do sytuacji z przed dwóch lat nie powinno dojść. Co więcej – projektowane rozporządzenie poprawi uregulowanie spraw związanych z jakością, o co cała branża pelletu walczy od 2017 r. Zagrożeniem dla polskiego rynku pelletu nie jest ww. projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, a raczej brak uregulowań w tym zakresie.

Pokazuje to problem napływu pelletu drzewnego i niedrzewnego zza wschodniej granicy do Polski (szacowany na poziomie 20 tys. t/mc). Stanowi on poważne wyzwanie dla krajowych wytwórców biopaliwa. Importowany pellet, charakteryzujący się niską ceną, znacznie utrudnia producentom utrzymanie konkurencyjności. Często (choć nie zawsze) pellet z importu jest postrzegany przez konsumentów jako produkt gorszej jakości. Mimo to, jego atrakcyjna cena przyciąga wielu z nich, co dodatkowo komplikuje sytuację rodzimych przedsiębiorców stawiając ich przed wyzwaniem utrzymania się na rynku. Ostatnie miesiące to czas ogromnej walki cenowej polskich producentów, którzy muszą mierzyć się z niską ceną pelletu drzewnego przedostającego się zza wschodniej granicy.

Czytaj też: Najtańsze ogrzewanie. Czy na liście znalazł się pellet?

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Konkretny termin wdrożenia nowych przepisów nie został jeszcze potwierdzony, choć wielokrotnie padała data 1.01.2025 r. W samej treści projektu możemy przeczytać, iż rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. MKiŚ zapowiedziało jednak, iż wprowadzenie zaostrzonych wymagań jakościowych dla pelletu drzewnego będzie poprzedzone odpowiednimi konsultacjami społecznymi. Dodatkowo określony zostanie okres przejściowy, który pozwoli producentom i dystrybutorom dostosować się do nowych wymagań.

Podsumowanie

Wprowadzenie nowych regulacji dotyczących jakości pelletu drzewnego jest krokiem w stronę poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska. Dzięki zaostrzeniu wymagań dla biopaliwa, użytkownicy będą mieli dostęp do wyselekcjonowanych, wysokiej jakości produktów, co wpłynie pozytywnie na efektywność spalania oraz bezpieczeństwo zdrowotne i środowiskowe. Certyfikacja zapewni przejrzystość rynku, a także ochroni konsumentów przed zakupem paliw niskiej jakości.

Nowe przepisy dotyczące pelletu drzewnego to pozytywna zmiana, która podnosi standardy jakości i bezpieczeństwa biopaliw, jednocześnie wspierając walkę z zanieczyszczeniem powietrza oraz promując transparentność na rynku.

Tekst: Agnieszka Kędziora-Urbanowicz, wiceGargamel Polskiej Rady Pelletu

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Idź do oryginalnego materiału