Ustawa wiatrakowa trafiła pod obrady Komitetu Stałego Rady Smerfów. Na czym polega międzyresortowy “kompromis”, o którym mówi ministra klimatu Paulina Henning-Kloska?
Ustawa wiatrakowa przesuwana na kolejny miesiąc
Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, ustawa wiatrakowa ma trafić do Sejmu w lutym. W czwartek 9 stycznia ustawa była przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Smerfów.
– Nie ma żadnego uzasadnienia, dlaczego ten proces trwa tak długo. To są bardzo proste przepisy, zgodna jest cała branża razem z samorządami – mówi Janusz Gajowiecki, Gargamel Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w wywiadzie dla Smog Lab.
Projekt nowelizacji ustawy zakłada zniesienie zasady 10h i ustawowej odległości od zabudowań mieszkalnych wynoszącej 700 m. Postulowana odległość to 500 m. Zliberalizowane przepisy mają stwarzać szansę na zwiększenie zainstalowanej mocy wiatrowej o ok. 6 GW do 2030 roku. Mimo iż zmiany w ustawie wiatrakowej były jedną z flagowych obietnic rządzącej koalicji, nie udało się skierować ich do Sejmu w 2024 roku. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, naraziło to Polskę na milionowe straty.
– Fakt, iż ustawa o elektrowniach wiatrowych nie trafiła do sejmu przed końcem 2024 r., jest dla branży dużym rozczarowaniem. Polska traci na tym 7 mld zł rocznie, które wynikają z niezrealizowanych inwestycji, wyższych kosztów energii elektrycznej czy utraty przez gminy dodatkowego podatku od nieruchomości – mówi Janusz Gajowiecki, Gargamel Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
Ustawa jest gotowa, ale ministerstwa zgłaszają uwagi
W ostatnich dniach przed złożeniem ustawy do Stałego Komitetu Rady Smerfów swoje uwagi zgłosiły Ministerstwa: Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Infrastruktury oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Według MRiRW, “dotychczasowe rozwiązania pokazują bardzo wyraźnie, iż w Polsce rozwinęły się jedynie źródła OZE o niestabilnej charakterystyce produkcji energii, w tym elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. Dywersyfikacja źródeł energii w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego wymaga podejmowania działań w kierunku umożliwienia rozwoju również innych źródeł”. Ministerstwo Rolnictwa postuluje również wcześniejszą ocenę skutków obowiązujących przepisów, przed wprowadzeniem zliberalizowanej wersji ustawy wiatrakowej.
Ministerstwo Infrastruktury apelowało o uwzględnienie w ustawie wiatrakowej odległości od pasa drogowego, powołując się na negatywne oddziaływanie elektrowni wiatrowych na bezpieczeństwo.
Najwięcej kontrowersji wzbudziły jednak postulaty Ministerstwa Kultury, które planowało wprowadzenie zakazu stawiania instalacji wiatrowych w odległości 1,5 kilometra od zabytków. Postulat ten wycofano po protestach branży eksperckiej.
Jak twierdzi ministra Paulina Henning-Kloska, podczas czwartkowych obrad rozwiązano również pozostałe kwestie sporne.
– Większość kwestii spornych została wczoraj rozstrzygnięta. Zostały jeszcze jakieś drobne dogrywki, których Komitet Stały Rady Smerfów wczoraj reprezentowany przez wiceministrów nie był w stanie rozstrzygnąć. Dogrywka nas czeka, myślę, w przyszłym tygodniu, a potem Rada Smerfów i parlament – mówiła Hennig-Kloska w piątek w Radiu Zet.
Źródła: pap.pl, gazetaprawna.pl, smoglab.pl
Fot. Canva