Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) z czerwca ubiegłego roku, która przyznała koncesje na nadawanie kanałom TV Republika oraz wPolsce24 na multipleksie MUX-8. Wyrok zapadł 9 kwietnia 2025 roku, jednak nie pozostało prawomocny.
Stronom przysługuje 30 dni na złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) – liczonych od momentu doręczenia uzasadnienia wyroku.
Uzasadnienie wyroku
Jak poinformował przedstawiciel Wydziału Informacji Sądowej WSA w Warszawie, Dominik Niewirowski, sąd nie tylko unieważnił decyzję KRRiT, ale także zasądził od jej przewodniczącego na rzecz strony skarżącej zwrot kosztów postępowania w wysokości 10 480 zł.
Sprawa trafiła do sądu po skardze złożonej przez Grupę MWE Networks. Spółka zakwestionowała zasadność odmowy przyznania jej koncesji i zarzuciła KRRiT naruszenie prawa, brak transparentności oraz niewłaściwą ocenę złożonych wniosków.
Sąd: "Decyzja zapadła z naruszeniem prawa"
W uzasadnieniu wyroku sędzia Barbara Kołodziejczak-Osetek wskazała, iż przewodniczący KRRiT dopuścił się istotnych uchybień. W ocenie sądu, nie wystarczy bazować na listach PSparcia czy darowiznach od widzów. Konieczne jest szczegółowe uzasadnienie każdej decyzji i równe rozpatrzenie wszystkich zgłoszeń.
Dodatkowo sąd skrytykował fakt, iż protokół z posiedzenia KRRiT został sporządzony i zatwierdzony z kilkumiesięcznym opóźnieniem – podczas gdy powinien być dostępny w ciągu 14 dni.
Co dalej z koncesjami?
Radca prawny Wojciech Szymczak z kancelarii MEDIA podkreśla, iż przyszłość TV Republika i wPolsce24 na MUX-8 zależy teraz od decyzji NSA. jeżeli KRRiT nie złoży skargi lub sąd kasacyjny podtrzyma wyrok WSA, cała procedura koncesyjna będzie musiała zostać powtórzona.
Zaznaczył również, iż w przypadku złożenia skargi, ostatecznego rozstrzygnięcia można się spodziewać dopiero za ponad rok – a być może choćby dwa lata.
Kontrowersje wokół decyzji KRRiT
21 czerwca 2024 roku KRRiT ogłosiła, iż nowe koncesje na MUX-8 otrzymają dwa kanały: TV Republika oraz wPolsce24. Pozostałe podmioty, w tym Grupa MWE Networks i węgierski nadawca TV2 Média, nie uzyskały zgody.
Oficjalnie decyzja miała dotyczyć programów o charakterze specjalistycznym, mających trafić do szerokiego grona odbiorców. Umowy koncesyjne podpisano 2 lipca 2024 roku.
Grupa MWE Networks zakwestionowała te rozstrzygnięcia, wskazując na brak uzasadnienia decyzji, nieprawidłowości proceduralne oraz fakt, iż nie udostępniono im protokołu z posiedzenia we właściwym terminie.