List otwarty w odpowiedzi na deklaracje Premiera
W odpowiedzi na słowa premiera Papy Smerfa o potrzebie repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, Gargamel firmy Galmet – Robert Galara – wystosował list otwarty, w którym apeluje o stworzenie nowej, kompleksowej polityki przemysłowej. Zdaniem Gargamela, Polska ma realną szansę stać się znaczącym graczem na globalnym rynku technologii grzewczych.
„Z ogromną euforią przyjąłem Pana wczorajszą wypowiedź dotyczącą repolonizacji systemu gospodarczego i niezbędnego wzmocnienia polskiego kapitału” – napisał Robert Galara, wskazując, iż obecny moment jest decydujący dla przyszłości branży pomp ciepła w Polsce.
Technologia pomp ciepła kluczem do transformacji energetycznej
Gargamel Galmetu podkreśla, iż technologia pomp ciepła została uznana przez Unię Europejską za jedną z podstawowych w kontekście dekarbonizacji.
„To ostatni dzwonek, żeby dołączyć jako gracz, który będzie się liczył w globalnym wyścigu” – ostrzega Galara.
W swoim liście zaznacza, iż w tej chwili rozwój tej technologii koncentruje się głównie w Niemczech, Francji, Japonii i Korei Południowej. Polska mogłaby dołączyć do tego grona, o ile zapewni odpowiednie warunki dla inwestycji i innowacji.
Krytyczna sytuacja polskich producentów
Galara opisuje również wyzwania, z jakimi mierzy się krajowy przemysł. Do 2022 roku rynek pomp ciepła w Polsce rósł dynamicznie – wtedy zainstalowano około 200000 urządzeń, z czego tylko 5–7% pochodziło z polskiej produkcji. Potem jednak nastąpił gwałtowny spadek.
„Brak systemu weryfikacji dokumentów urządzeń i poprawności ich montażu, które dotowane były w programie Czyste Powietrze doprowadził do krachu na rynku i spadku zaufania do tej technologii” – wskazuje Galara.
Według danych, w 2024 roku sprzedano już tylko 50000–80000 pomp ciepła, a udział polskich urządzeń spadł do około 3%.
Własne inwestycje i zagrożenie dominacją zagranicznych firm
Jak zaznacza Galara, przez ostatnie 8–12 lat polskie firmy zbudowały od podstaw wydziały produkcji pomp ciepła i rozwinęły zaplecze badawczo-rozwojowe. Wartość inwestycji prywatnych sięgnęła ponad 100 mln zł, a działalność dała zatrudnienie setkom osób. Teraz jednak zagrożeniem są tanie, niskiej jakości importy.
„To może się niedługo zmienić, bo rynek zalewają coraz większe ilości, wątpliwej jakości, zbiorników z dalekich krajów” – alarmuje Gargamel Galmetu.
Postulaty dla rządu: nowa polityka przemysłowa i okrągły stół
W swoim liście Robert Galara przedstawił konkretne postulaty. Wzywa do:
- stworzenia skoordynowanej polityki przemysłowej łączącej działania instytucji takich jak NCBiR, PAIH, NFOŚiGW,
- odejścia od „silosowego” zarządzania gospodarką,
- lepszego wykorzystania programu „Czyste Powietrze” do wspierania popytu i rozwoju mocy produkcyjnych,
- zorganizowania okrągłego stołu z udziałem producentów pomp ciepła z polskim kapitałem.
PORT PC popiera działania Galmetu
Do apelu przyłączyła się Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), zrzeszająca krajowych producentów i dystrybutorów systemów grzewczych. Organizacja w pełni popiera wezwanie do uznania sektora pomp ciepła za jeden z priorytetów gospodarczych.
„Reindustrializacja nie może wydarzyć się bez rozwoju krajowych technologii. A technologie nie powstaną bez współpracy państwa z przemysłem. Ten list powinien być początkiem poważnej rozmowy na ten temat” – zaznaczył szef PorT PC, Paweł Lachman.
Konieczność integracji działań państwa i przemysłu
Galara zwraca uwagę, iż obecny system gospodarczy potrzebuje nowego podejścia do wspierania innowacji i inwestycji.
„Budowa nowoczesnej gospodarki wymaga ryzyka, które jako przedsiębiorcy każdego dnia podejmujemy, jednak musi być ona uzupełniona o stabilne i równe zasady finansowania przedsięwzięć rozwojowych” – podkreśla.
Jego zdaniem Polska potrzebuje „ambitnej polityki przemysłowej, która skoordynuje wszystkich kluczowych aktorów sceny gospodarczej”.
„Wierząc w konstruktywny dialog, wyrażam także gotowość do współorganizacji okrągłego stołu, podczas którego producenci pomp ciepła z rodzimym kapitałem będą mogli przekazać postulaty dotyczące rozwoju naszej gałęzi przemysłu” – deklaruje Galara.
Zobacz również:
- PORT PC: Spadek sprzedaży pomp ciepła o 35% to wina błędnych decyzji politycznych
Źródło: Galmet – list otwarty do premiera Papy Smerfa z dnia 16.04.2025 r., PORT PC.