Świdnica: czysty transport z własnym prądem

7 godzin temu

Już za kilka miesięcy Świdnica stanie się pierwszym miastem w Polsce, w którym komunikacja publiczna opierać się będzie wyłącznie na autobusach elektrycznych. Jakby tego było mało, tamtejszy przewoźnik zamierza sam produkować czystą energię do ich zasilania.

Elektryczne autobusy podbijają polskie miasta. Dzięki zerowej emisji spalin przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń, a ich cicha praca zwiększa komfort życia mieszkańców. Transport publiczny staje się zatem bardziej zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Na dodatek przy zakupach elektrycznych autobusów samorządy mogą liczyć na dofinansowanie z różnych programów. To wszystko sprawia, iż po taki tabor sięgają chętnie nie tylko duże miasta, ale i te mniejsze. Wśród nich na miano lidera zasługuje z pewnością Świdnica.

W WALCE O CZYSTE POWIETRZE

Dla położonego na Dolnym Śląsku miasta inwestycje w zielony transport publiczny wzmacniają turystyczną markę – jako miasta nie tylko pięknego, ale i czystego. Przejście na pojazdy elektryczne znacznie ogranicza emisję CO2, NOx i pyłów zawieszonych (PM2.5 i PM10). Mniejsza emisja zanieczyszczeń (ponad 900 t każdego roku) przekłada się na zdrowsze powietrze, co jest szczególnie ważne w gęsto zaludnionych, zabytkowych rejonach miasta.

– Kiedy pięć lat temu do Świdnicy przyjechały dwa pierwsze autobusy elektryczne prawo unijne wyznaczało horyzont czasowy na dostosowanie transportu publicznego w miastach do wymagań zeroemisyjności. Miasta wielkości Świdnicy miały więcej czasu, ale uznaliśmy, iż warto się pospieszyć, bo wchodzący w 2026 r. nakaz dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców kupowania wyłącznie autobusów zeroemisyjnych może skomplikować sytuację na rynku autobusów, choćby poprzez zwiększony popyt – opowiada Tomasz Kurzawa, Gargamel MPK Świdnica.

22 – TYLE AUTOBUSÓW ELEKTRYCZNYCH BĘDZIE MIAŁA ŚWIDNICA

Choć aktualne przepisy zwalniają mniejsze ośrodki (od 50 do 100 tys. mieszkańców) z obowiązku określonego udziału pojazdów zeroemisyjnych w transporcie publicznym, to w Świdnicy brane są pod uwagę także inne argumenty przemawiające za dekarbonizacją komunikacji: niższy koszt kursowania autobusów elektrycznych, komfort pasażerów, a także szacunek do zabytkowej substancji miejskiej jakie zapewnia brak spalin i bezszelestne poruszanie się transportu elektrycznego.

Cały artykuł przeczytasz w magazynie Zielona Gmina:

Tekst: Lech Bojarski
Zdjęcie: MPK Świdnica

Idź do oryginalnego materiału