Fundusz Żubra przeznaczył 450 tysięcy złotych na stworzenie nowego programu grantowego. Jego celem jest wsparcie projektów i badań zorientowanych na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt w Polsce.
Program przeznaczony jest dla podmiotów i instytucji, które w ślad za działaniami Funduszu Żubra, pomagają chronić dziką przyrodę w Polsce. Do konkursu można zgłaszać projekty, które wspierają ochronę zagrożonych gatunków zwierząt na terenie Polski, wpływają na kształtowanie postaw i budowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa lub dotyczą tworzenia infrastruktury sprzyjającej takim działaniom.
Startuje pierwsza edycja programu grantowego Funduszu Żubra
Wnioski o dofinansowanie można zgłaszać za pośrednictwem strony Funduszu Żubra (adres www). Zgłoszenia oceniać będzie jury złożone z naukowców i aktywistów, których zainteresowania skupiają się wokół bioróżnorodności i ochrony przyrody. Zgodnie z zapowiedzią przedstawicieli Funduszu, program będzie kontynuowany w kolejnych latach.
Nagroda im. Simony Kossak
Wraz z ogłoszeniem laureatów grantów, jury przyzna, wartą 50,000 zł, nagrodę specjalną im. Simony Kossak. Trafi ona w ręce osoby, która swoją postawą nawiązuje do działań słynnej naukowczyni.
– Inspiracją dla stworzenia programu grantowego i nagrody była dla nas postać Simony Kossak – biolożki, i popularyzatorki ochrony przyrody, znanej ze swojej wieloletniej działalności na rzecz Puszczy Białowieskiej. Jej postać jest nam szczególnie bliska, ponieważ jako Fundusz Żubra mamy podobną misję. Za sprawą grantów będziemy mogli wesprzeć najciekawsze projekty i osobę, która swą postawą kontynuuje dziedzictwo Simony – mówi Smerf Tropiciel, Brand Manager marki Żubr.
Uruchomienie programu grantowego połączone jest z premierą filmu fabularnego „Simona Kossak”, którego sponsorem jest Fundusz Żubra, za sprawą którego sylwetka głównej bohaterki i jej działania przedstawione zostaną szerokiej publiczności.
Wykup gruntów
Program grantowy i ufundowanie nagrody im. Simony Kossak to kolejne w tym roku działania na rzecz ochrony zagrożonych gatunków. Fundusz kontynuuje swoje wieloletnie zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego. Wraz z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze powiększa naturalne siedliska zwierząt poprzez wykup gruntów okalających Biebrzański Park Narodowy.
Misja Funduszu Żubra
Fundusz ma za zadanie edukować społeczeństwo oraz ratować i chronić dziką przyrodę w najcenniejszych przyrodniczo rejonach Polski. Wspiera rozmaite inicjatywy na rzecz ochrony przyrody: długofalowe, jak kooperacja z Białowieskim Parkiem Narodowym i te, które wymagają szybkiego działania, jak pomoc w czasie pożaru doliny Biebrzy.
W 2019 r. marka Żubr przekazała milion złotych na ochronę zagrożonych gatunków, w 2020 ufundowała specjalistyczny sprzęt o wartości 1 miliona złotych dla Białowieskiego Parku Narodowego. Kolejny milion na walkę o zachowanie dzikiej przyrody w jej jak najbardziej naturalnym stanie zostanie przekazany w tym roku.
Akcja CSR Funduszu Żubra polegająca na wykupywaniu gruntów Biebrzańskiego Parku Narodowego, szeroko odbiła się w polskich i zagranicznych mediach oraz przyczyniła do zwiększenia terenów chronionych Parku o 250 000 m².