Sprzątanie wysp na Jeziorach Mamry i Kisajno

2 miesięcy temu

W lesie trwa walka z inwazją niepożądanych gatunków: puszynki leśnej, butelczaka wiecznistego, papierzaka szkaradnego i innych śmieci znanych każdemu leśnemu wędrowcy. W ramach kampanii #Zabierz5zLasu leśnicy apelują: nie śmiećmy! A jeżeli zauważysz puszkę czy butelkę, zabierz ją ze sobą – pięć śmieci mniej to duża pomoc dla natury.

W Nadleśnictwie Giżycko choćby trudno dostępne miejsca nie są wolne od śmieci. Takie obszary, jak rezerwaty przyrody, niestety także padają ofiarą leśnych odpadów.

Sprzątanie Wysp na Jeziorach Mamry i Kisajno

We wtorek pracownicy Nadleśnictwa Giżycko wspólnie z Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym ruszyli na wyspy rezerwatu „Wyspy na Jeziorze Mamry i Kisajno” na specjalną misję porządkową. Rezerwat obejmuje 20 wysp – 14 z nich na jeziorze Kisajno to teren Nadleśnictwa Giżycko.

fot.: Nadleśnictwo Giżycko

Ochrona ptactwa i przyrody

Celem ochrony tego rezerwatu jest zapewnienie miejsc lęgowych ptakom wodnym i błotnym, ochrona podczas ich wiosennych i jesiennych przelotów, a także dbanie o krajobraz. Stwierdzono tutaj obecność aż 110 gatunków ptaków, w tym:

  • Kormorana, perkoza rdzawoszyjego, bąka, czapli siwej, nurogęsi, błotniaka stawowego, żurawia, śmieszki, mewy pospolitej i srebrzystej, kani czarnej oraz rybitwy zwyczajnej,
  • Obserwuje się tu również bielika oraz orlika krzykliwego.
  • W okresie przelotów zatrzymują się tutaj stada gęsi, zwłaszcza białoczelnych.

Na terenie rezerwatu nie ma wyznaczonych miejsc do biwakowania, rozpalania ognisk ani szlaków turystycznych. Teren przeznaczony jest wyłącznie dla przyrody. Wyspy można jednak podziwiać podczas rejsu po jeziorach z pokładu jachtu. To świetna okazja, aby zobaczyć polodowcowy krajobraz oraz bogatą florę i faunę.

fot.: Nadleśnictwo Giżycko

Tajemniczy Śmieciarze i Skąd Te Odpady?

Nie wiadomo, jak śmieci trafiają na teren rezerwatu. Najczęściej znajdowane są odpady takie jak puszki, butelki i plastik. Leśnicy apelują – każdy zabrany z lasu śmieć ma znaczenie.

fot.: Nadleśnictwo Giżycko

(źródło, fot.: Nadleśnictwo Giżycko)

Idź do oryginalnego materiału