Właśnie zostały podpisane pre-umowy między Wodami Polskimi w Krakowie a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację sześciu zadań w ramach Programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Projekty dotyczą działań z zakresu renaturyzacji i poprawy stanu wód oraz ochrony przed powodzią i suszą. Na ten cel przeznaczonych zostanie 25 mln złotych. O planowanej modernizacji w mediach społecznościowych poinformowali poseł na Sejm Patryk Wicher i radny miejski Michał Kądziołka.
Kontynuacja działań na Kamienicy
Pierwszy etap prac, zakończony na początku 2023 roku, obejmował przebudowę trzech progów (drugiego, trzeciego i piątego, licząc od ujścia Kamienicy do Dunajca). W ramach tej inwestycji wykonano m.in.:
- Pochylnie kamienne z bystrotokami,
- Centralne kanały migracyjne dla ryb,
- Przepławkę ryglowo-szczelinową na trzecim progu.
Koszt tych prac wyniósł wtedy ponad 20 mln zł.
Podpisana pod koniec 2024 r. pre-umowa obejmuje przebudowę kolejnych trzech progów na rzece Kamienica, zlokalizowanych na km 3+228, 3+773 i 4+927. Główne cele projektu to poprawa stanu ekologicznego wód oraz przywrócenie spójności sieci obszarów Natura 2000 poprzez usunięcie przeszkód utrudniających migrację ryb.
Zakres planowanych prac:
- Na dwóch progach powstaną pochylnie kamienne z bystrotokami i kanały migracyjne, umożliwiające przemieszczanie się organizmów wodnych choćby przy niskich przepływach.
- Trzeci próg zostanie zmodernizowany poprzez rozbiórkę piętrzenia i budowę pochylni z nieregularnie ułożonymi głazami, co dodatkowo poprawi warunki migracji ryb.
Projekt jest częścią „Programu przywrócenia drożności i ochrony rzeki Kamienicy Nawojowskiej w Nowym Sączu wraz z kluczowymi działaniami likwidującymi bariery dla ryb”. Jego realizacja ma istotne znaczenie dla ochrony przyrody oraz poprawy stanu ekologicznego wód w regionie.
Podpisanie pre-umowy to najważniejszy krok w kierunku realizacji inwestycji, która od dawna była zapowiadana, ale dopiero teraz uzyskała odpowiednie finansowanie. Dalsze prace mają przynieść korzyści zarówno dla środowiska naturalnego, jak i mieszkańców regionu.
Projekty prośrodowiskowe zakładają m.in. udrożenienie lub likwidację barier migracyjnych dla ryb w celu przywrócenia ciągłości biologicznej rzek, jak również działania z zakresu renaturyzacji koryt rzecznych.
Projekty w kategorii ograniczania powodzi lub suszy dotyczą przede wszystkim budowy i przebudowy wałów przeciwpowodziowych, modernizacji zbiorników retencyjnych czy budowy i przebudowy polderów i suchych zbiorników przeciwpowodziowych.
Przebudowa 3 szt. progów w km 3+228, 3+773 i 4+927 rzeki Kamienicy m. Nowy Sącz, woj. małopolskie
Cel: poprawa stanu ekologicznego wód oraz przywrócenie spójności sieci obszarów Natura 2000 poprzez udrożnienie obiektów mogących stanowić przeszkodę dla migracji ryb.
Efekty: udrożnienie ekologiczne ok. 2,8 km korytarza rzecznego poprzez zmodernizowanie/ usunięcie 3 szt. barier migracyjnych.
Koszt realizacji zadania to: 25 mln zł