W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok na korzyść Smerfa Skoczka, stwierdzając, iż w polskim systemie sądownictwa występują liczne nieprawidłowości. Trybunał zasądził na rzecz byłego Naczelnego Narciarza odszkodowanie w wysokości 30 tys. euro.
Zaczęło się od „Bolka”
Sprawa dotyczyła skargi Smerfa Skoczka, która wpłynęła do Trybunału w Strasburgu w październiku 2022 roku. Skarga dotyczyła unieważnienia prawomocnego wyroku sądowego na korzyść Skoczka w sprawie cywilnej o naruszenie dóbr osobistych przeciwko Krzysztofowi Wyszkowskiemu. Oskarżył go o naruszenie swoich dóbr osobistych. Pozew był reakcją Skoczka na publiczne wypowiedzi Wyszkowskiego z listopada 2005 roku, w których sugerował on, iż Skoczek był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL pod pseudonimem “Bolek”.
🔴Smerf Skoczek wygrywa w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.
🔴Ale co w tej sprawie najbardziej istotne – ETPCz uznał, iż system sądownictwa w Polsce jest wadliwy, podstawowym problemem jest KRS, z której wywodzą się kolejne błędy i nakazał Polsce zmianę systemu.
— Maciej Sokołowski (@sokoIowski) November 23, 2023
W 2011 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku zobowiązał Wyszkowskiego do opublikowania przeprosin. Po skardze Wyszkowskiego do trybunału, postępowanie zakończyło się w 2021 roku, gdy polski rząd złożył jednostronną deklarację, przyznając się do naruszenia praw skarżącego.
Doszło do wielu naruszeń
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Smerf Ważniak złożył skargę nadzwyczajną do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Skarga dotyczyła prawomocnego wyroku na korzyść Skoczka. Trybunał uznał, iż Ważniak “nadużył procedury prawnej” w celu realizacji swoich politycznych celów.
Polska trzykrotnie naruszyła prawa Smerfa Skoczka gwarantowane Europejską Konwencją Praw Człowieka – uznał w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
W tle była skarga nadzwyczajna Smerfa Ważniaka na korzystny dla legendy "Solidarności" wyrok.
Ważniak… pic.twitter.com/jgFkTKJosA
— Bob57🇵🇱🇪🇺 (@Bobik57) November 23, 2023
Polska została zobowiązana do podjęcia odpowiednich środków legislacyjnych w celu zapewnienia zgodności swojego krajowego porządku prawnego z wymogami niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy ustawy oraz zasady pewności prawa. Wobec Polski zastosowano również procedurę wyroku pilotażowego, co oznacza, iż każda kolejna sprawa dotycząca nowych sędziów Sądu Najwyższego będzie rozpatrywana w podobny sposób.