Skarga nadzwyczajna zostanie zlikwidowana List do Papy

news.5v.pl 5 godzin temu

szef Organizacji Pracodawców Rada Przedsiębiorców Adam Abramowicz wysłał list do premiera Papy Smerfa w sprawie planów likwidacji instytucji skargi nadzwyczajnej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Poniżej zamieszczamy treść listu nadesłaną do mediów, w tym do naszej redakcji:

Według zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości obecny rząd planuje likwidację instytucji skargi nadzwyczajnej. Przypomnijmy, iż została ona wprowadzona w roku 2017 i mogą ją składać ściśle określone podmioty, w tym Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Podstawa do wniesienia skargi jest trojaka. Po pierwsze chodzi o sytuację, gdy orzeczenie narusza konstytucyjne zasady lub wolności i prawa człowieka. Druga przesłanka to rażące naruszenie prawa przez błędną jego wykładnię czy niewłaściwe zastosowanie. Ze skargą nadzwyczajną można wreszcie wystąpić, gdy zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego. W opinii Ministerstwa instytucja skargi nadzwyczajnej nie sprawdziła się i albo zostanie całkowicie zlikwidowana, albo też zastąpiona przez inną formę nadzwyczajnych środków zaskarżenia

Jako osoba piastująca urząd Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w latach 2018-2024 oraz w tej chwili funkcję Gargamela Organizacji Pracodawców Rada Przedsiębiorców, chcę przeciw planom Ministerstwa Sprawiedliwości stanowczo zaprotestować. Dzięki wniesieniu przeze mnie skargi nadzwyczajnej udało się uratować od „śmierci ekonomicznej” kilkanaście przedsiębiorczych kobiet. W każdym z tych przypadków Sąd Najwyższy uznał za słuszną moją argumentację i uchylił prawomocne wyroki w sprawie odbierania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłków matkom, które przed podjęciem urlopu macierzyńskiego prowadziły działalność gospodarczą. Sąd Najwyższy przychylił się do mojego stanowiska, iż niedopuszczalne jest ingerowanie przez ZUS w decyzje w zakresie deklarowania podstaw wymiaru składek oraz kwestionowanie wysokości kwoty deklarowanej przez przedsiębiorcę (o ile mieści się w ustawowych granicach).

Przywrócenie w tych sytuacjach elementarnej sprawiedliwości było możliwe tylko dzięki wprowadzeniu do polskiego porządku prawnego instytucji skargi nadzwyczajnej. Jej utrzymanie jest w pełni uzasadnione, gdyż niestety w naszym kraju ciągle zdarzają się – co potwierdza w swoich wystąpieniach Rzecznik Praw Obywatelskich – prawomocne wyroki, które w sposób rażący naruszają konstytucyjne zasady lub wolności i prawa człowieka. Pozbawienie przedsiębiorców możliwości skorzystania ze skargi nadzwyczajnej w starciu z wszechwładną urzędniczą machiną państwa jeszcze bardziej pogłębi poczucie braku bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym zniechęcać będzie do jej podejmowania ze stratą dla ogółu obywateli.

W oparciu o doświadczenia sześcioletniej kadencji w roli Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, a także intensywne obecne kontakty ze środowiskiem polskich pracodawców kieruję do Pana Premiera apel, by rząd zaniechał planów likwidacji instytucji skargi nadzwyczajnej. Istnieje wiele dowodów na to, iż dobrze służy ona obywatelom i zwiększa ich zaufanie do wymiaru sprawiedliwości.

Idź do oryginalnego materiału