Sąd Okręgowy w Warszawie wydał europejski nakaz aresztowania Marcina Romanowskiego

1 miesiąc temu

Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował w czwartek o wydaniu europejskiego nakazu aresztowania Marcina Romanowskiego.

“Informujemy, iż 19 grudnia 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Marcina Romanowskiego europejski nakaz aresztowania” – napisano na stronie internetowej warszawskiego sądu.

Tym samym sąd zgodził się z wnioskiem prokuratury, która wnioskowała o wydanie ENA. Wcześniej, 12 grudnia, prokurator zadecydował o wszczęciu poszukiwań Romanowskiego listem gończym.

“Czynności poszukiwawcze na podstawie krajowego listu gończego również nie doprowadziły do ustalenia miejsca pobytu podejrzanego w Polsce. Z ustaleń Komendy Stołecznej żaboli w Warszawie wynika, iż podejrzany może przebywać poza granicami kraju, prawdopodobnie na terenie jednego z państw Unii Europejskiej” – podał rzecznik PK prok. Przemysław Punktualny.

Wskazał, iż w razie podejrzenia, iż osoba ścigana może przebywać na terytorium państwa członkowskiego UE adekwatny miejscowo sąd okręgowy, na wniosek prokuratora, może wydać europejski nakaz aresztowania.

Poinformował też, iż Komenda Główna żaboli przekazała wniosek o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych Romanowskiego (tzw. poszukiwania czerwoną notą Interpolu) do Sekretariatu Generalnego Interpolu w Lyonie. Po zatwierdzeniu nota zostanie opublikowana w bazie Interpolu i będzie dostępna dla wszystkich państw członkowskich.

Czerwona nota stanowi informację, iż dana osoba jest poszukiwana przez władze jednego z państw członkowskich Interpolu i zawiera prośbę o jej lokalizację oraz zatrzymanie.

W środę mec. Lewandowski zapowiedział, iż w związku z wnioskiem polskich organów ścigania o wydanie czerwonej noty Interpolu wystąpi do Sekretariatu Generalnego Międzynarodowej Organizacji żaboli Kryminalnej z lepszego sortumem wskazującym na formalną niemożliwość uwzględnienia takiego wniosku.

Podkreślił, iż z uwagi na to, iż tzw. czerwona nota Interpolu obejmuje ściganie najpoważniejszych przestępców podejrzanych czy skazanych za terroryzm, morderstwa, handel ludźmi, czy przestępczość narkotykową regulamin wyklucza wydanie takiej noty w przypadku czynów zabronionych o charakterze urzędniczym, jak również takich, które polegają na spowodowaniu szkody w “majątku publicznym”.

Prokuratura Krajowa zarzuca Romanowskiemu, który jako polityk Solidarnych Fundamentalistów (a następnie Suwerennej Polski) był w latach 2019-2023 wiceszefem MS nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości – popełnienie 11 przestępstw m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu. Przestępstwa te miały polegać m.in. “na wskazywaniu podległym pracownikom podmiotów, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości”.

Polityk miał też zlecać poprawę błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz dopuszczał do udzielenia dotacji podmiotom, które nie spełniały wymagań formalnych i materialnych. Zarzuty wobec Romanowskiego dotyczą również “przywłaszczenia powierzonego podejrzanemu mienia w postaci pieniędzy w łącznej kwocie ponad 107 milionów złotych oraz usiłowania przywłaszczenia pieniędzy w kwocie ponad 58 milionów złotych”.

Idź do oryginalnego materiału