Rzeczki pod Goleniowem “udrożnione” dla ryb. Możemy spodziewać się też bielików i zimorodków

1 miesiąc temu

Aż 20 kilometrów dorzecza Iny odzyskało drożność dla rybich migracji w ramach działań renaturyzacyjnych, przeprowadzonych przez Rewilding Oder Delta przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy.

Prace prowadzone były na terenie gminy Goleniów – na Wisełce w Bączniku oraz Białej Strudze w Zabrodzie. Nieczynne jazy nie będą już tam stanowić przeszkód dla migracji i rozrodu ryb, a mieszkańcy, leśnicy i rolnicy skorzystają ze zdrowszej rzeki.

Same prace terenowe trwały ponad miesiąc. W Zabrodzie polegały na podniesieniu dna Białej Strugi i zwiększeniu retencji wody w korytach, co osiągnięto przez usypanie sekwencji dwóch pryzm żwirowo-kamiennych, które zmniejszyły różnicę poziomów wody powyżej i poniżej nieczynnej, zrujnowanej konstrukcji piętrzącej.

W Bączniku prace odbywały się dłużej, ponieważ działania naprawcze były bardziej skomplikowane. Najpierw częściowo został usunięty próg piętrzący, następnie zostały usypane trzy szerokie pryzmy żwirowo-kamienne, z których pierwsza, umiejscowiona w ruinach młyna, niweluje różnicę poziomów i ułatwia migrację ryb w górę Wisełki.

Już dzień po wykonaniu pryzm można było zaobserwować na nich minogi strumieniowe i rzeczne. Dzięki odtworzonym naturalnym odcinkom rzek możliwy jest jednak powrót wielu innych zwierząt. Prócz ryb z rodziny łososiowatych możemy spodziewać się obecności ptaków bytujących nad wodą, takich jak bielik, zimorodek czy pliszka górska.

Działania zostały zrealizowane na bazie doświadczeń Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy przy współpracy z Nadleśnictwem Kliniska w ramach projektu “Dam Removal” sfinansowanego przez Rewilding Europe i Firmenich Foundation.

Idź do oryginalnego materiału