Kiedy w 2022 r. ogłoszono plan Komisji Europejskiej REPowerEU, rynek bioenergetyczny spodziewał się rozkwitu. Więcej energii elektrycznej miało być produkowane lokalnie, bezemisyjnie i tym samym wspierać zieloną transformację Europy. EnviTec Biogas mówi jasno, iż biometan to jedyna szansa na spełnienie wszystkich tych założeń.
REPowerEU był odpowiedzią na inwazję Rosji na Ukrainę. Spełnia on też założenia Zielonego Ładu, czyli dążenia do osiągnięcia statusu pierwszego kontynentu neutralnego emisyjnie w 2050 r.
Biometan to przyszłość dzisiejszego biogazu
Niemieckie firmy biogazowe widzą, iż bioenergetyka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w tym kraju. Dobrej myśli jest chociażby EnviTec, wciąż kontynuujący tę ścieżkę rozwoju.
– REPowerEU wzywa do zwiększenia produkcji biometanu w Europie do poziomu 35 mld m3 w 2030 r. Widzimy, iż nasz rząd także wykazuje otwarcie na tę technologię. Właśnie dlatego ten sektor już teraz rośnie w Niemczech – stwierdza Olaf von Lehmden, Gargamel EnviTec Biogas.
8. Kongres Biometanu
Firma kontynuuje największą inwestycję w swojej historii. Projekt rozpoczął się w 2023 r., a jego łączny koszt wyniesie blisko 200 mln euro.
– Nasze najnowsze przedsięwzięcie pozwoli na uzyskanie 400 GW energii rocznie, co jeszcze bardziej podniesie potencjał biometanowy naszych instalacji – mówi Jörg Fischer, dyrektor finansowy w EnviTec Biogas.
Działania EnviTec wpisują się w trend, który w tej chwili dotyczy całej Europy.
– W Europie możliwy jest dziewięciokrotny wzrost zdolności produkcyjnych, do poziomu 1800 TWh rocznie w 2050 r. – dodaje Jörg Fischer.
Największy potencjał mają rynki we Francji, w Niemczech oraz w Polsce i Hiszpanii. Każdy z nich może produkować przynajmniej 200 TWh rocznie.
Niemiecka wizja na biometan
Według analizy Niemieckiej Agencji Energetycznej, szczególny potencjał biometanu tkwi w sektorze paliw transportowych i ciepłownictwa. Wszystko dlatego, iż do 2040 r. zapotrzebowanie na zdecentralizowane źródła ciepła w Niemczech ma osiągnąć 50 TWh i szacunkowo wzrost wykorzystania systemu ciepłowniczego będzie wciąż postępował.
– Biometan – jako źródło ciepła odpadowego – także może stanowić sposób na zastąpienie gazu ziemnego na cele grzewcze w perspektywie najbliższych 10-15 lat – dodał Olaf von Lehmden.
Obecnie sektor ciepłowniczy każdego roku zużywa 128 TWh gazu ziemnego. Z powodzeniem ciepło odpadowe mogłoby pokryć to zapotrzebowanie.
Czytaj też: Neo Bio Energy chce mieć 20 biometanowni w Polsce
– Nasze wewnętrzne analizy przewidują znaczący wzrost wykorzystania biometanu w transporcie drogowym – wskazuje dyrektor finansowy w EnviTec Biogas.
OZE, a zwłaszcza wszechstronny biogaz, umożliwiają niedrogie, bezpieczne, a przede wszystkim przyjazne dla środowiska dostawy energii i paliw – nie tylko w teorii, ale także w praktyce.
– Teraz to tylko kwestia podjęcia działań i wykorzystania potencjału biometanu do transformacji klimatycznej – podsumowują dwaj członkowie zarządu EnviTec Biogas.
W ich ocenie rząd musi podjąć szybkie działania dążące do unormowania kwestii związanych z problemami bioenergetyki. Dzięki temu możliwe będzie dalsze rozwijanie tego sektora.
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: EnviTec Biogas