Pierwszy z dwóch dużych inwestorów rozpoczął realizację swoich zamierzeń w podstrefie ekonomicznej w Dobromierzu. – Amazon około 10 dni temu ostro rozpoczął niwelację terenu i przystąpili do budowy – mówi wójt gminy Dobromierz Jerzy Ulbin. Kolejny będzie Bosch. W sumie ma tu powstać 2 tysiące miejsc pracy.
Dobromierska podstrefa ekonomiczna o powierzchni ponad 78 hektarów została ustanowiona w 2016 roku. Od września 2022 roku właścicielem ponad 19 hektarów gruntów jest firma Amazon. Amerykański potentat z branży e-commerce dotychczas nie przedstawił szczegółów dotyczących planowanego obiektu logistyczno-magazynowego, jednak według branżowych mediów – bazujących na informacjach dotyczących innych inwestycji Amazona w Polsce – nowe centrum logistyczne może mieć powierzchnię od 90 do 120 tys. m². – W zależności od skali przedsięwzięcia, stopnia automatyzacji oraz technologii użytych w magazynie, pracę może znaleźć od tysiąca do choćby 1,5 tysiąca osób – wskazano na łamach „Obserwatora Logistycznego”.
W lipcu 2024 roku wydane zostało pozwolenie na budowę „hali magazynowej centrum logistycznego wraz z zapleczami socjalno-biurowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą”. O możliwość realizacji inwestycji wnioskował deweloper magazynowy 7R. W kwietniu 2025 roku ruszyły prace związane z budową obiektu Amazona. W planach jest też inna inwestycja niemieckiego koncernu Bosch, który w kwietniu 2023 roku zapowiedział, iż zainwestuje 1,2 mld złotych w budowę fabryki pomp ciepła na działce o powierzchni 48 hektarów. Inwestorzy zapewniają, iż w najbliższych latach na terenie podstrefy ekonomicznej w Dobromierzu powstanie 2 tysiące miejsc pracy.
W związku z inwestycjami w podstrefie trwa przygotowanie infrastruktury. Za blisko 49 mln złotych gmina Dobromierz zleciła firmie Strabag przebudowę istniejącego ronda na drodze krajowej nr 5, budowę drogi lokalnej oraz dwóch rond, a także wykonanie ścieżki rowerowej w kierunku ulicy Świdnickiej.
Przebudowa układu drogowego to nie jedyna inwestycja, którą w związku z powstaniem tak dużych obiektów musi wykonać gmina. 21 sierpnia wójt Jerzy Ulbin podpisał umowę z firmą HYDRO-MARKO o wartości blisko 34 mln zł na zadanie, w ramach którego zostanie wykonana przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Serwinowie, budowa kolektora deszczowego dla WSSE Podstrefa Dobromierz, budowa sieci kanalizacji sanitarnej na odcinku Serwinów-Jugowa dla WSSE Podstrefa Dobromierz, budowa sieci wodociągowej łączącej ul. Sportową z drogą Serwinów-Jugowa dla WSSE Podstrefa Dobromierz. Inwestycja zawiera także wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz przebudową i rozbudową istniejącej SUW w Dobromierzu.
Równolegle gmina chce zapewnić dodatkowy teren pod budownictwo mieszkaniowe. Z Przedsiębiorstwem Robót Wodnych i Ekologicznych EKO-WOD z siedzibą w Świdnicy w sierpniu podpisana została umowa na zadanie pn. „Budowa dróg, przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe oraz modernizacja oczyszczalni ścieków na terenie gminy Dobromierz”. Wartość przedmiotu umowy to ponad 10 mln zł.
W sumie inwestycje związane z zapewnieniem obsługi dobromierskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pochłoną ponad 111 mln złotych, z czego 107 milionów pokryją środki z Programu Inwestycji Strategicznych rządowego funduszu „Polski Ład”.
– Wszystkie prace, będące po naszej stronie, są w realizacji – mówi wójt Jerzy Ulbin. – Realizujemy pierwszy etap drogowy, czyli przebudowę ronda oraz budowę nowej drogi przez strefę pomiędzy Amazonem i Boschem. Pod koniec lipca tego roku rondo i droga powinny być gotowe i oddane do użytku. Cały czas realizowane są prace przygotowawcze do budowy dwóch pozostałych rond, roboczo nazywanych rondem wschodnim, przy markecie Dino, i zachodnim, przy stacji paliw. Przebudowa powinna się zakończyć w lipcu 2026 roku. Dotyczy to także sieci kanalizacyjnej, deszczowej. W trakcie są prace projektowe przy drugiej oczyszczalni ścieków i nowej stacji uzdatniania wody.
– Czekamy na konkretną informację, kiedy Bosch przystąpi do budowy – mówi wójt dodając, iż z posiadanych przez niego informacji wynika, iż czekają do zakończenia budowy pierwszego ronda. Niewykluczone więc, iż prace ruszą w sierpniu tego roku.
/asz, mn/















