Rozwój OZE napędza zatrudnienie. Również kobiet

3 tygodni temu

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), w 2023 r. na świecie powstało 2,5 mln miejsc pracy w sektorze energetycznym.

Zwiększyło to globalne zatrudnienie w sektorze do ponad 67 mln pracowników. Zatrudnienie w energetyce wzrosło o 3,8 proc., co przewyższa globalny wzrost zatrudnienia ogółem, który wyniósł 2,2 proc.

W UE wzrost zatrudnienia w sektorze był niższy niż na świecie i wyniósł 2,0 proc. Analizy MAE wskazują, iż we wszystkich regionach świata pracodawcy w sektorze energetycznym planują zwiększanie zatrudnienia, ale napotykają trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. Starzenie społeczeństw w gospodarkach rozwiniętych przyczynia się do braków kadrowych. Przykładem jest branża elektrotechniczna w UE, w której co trzeci pracownik ma co najmniej 50 lat – napisała Marianna Sobkiewicz w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nr 49/2024.

Dalsza część tekstu jest pod wywiadem o polskich wyzwaniach OZE

Sektory czystej energii częściej zatrudniają kobiety na stanowiskach kierowniczych

Według ekspertki wzrost globalnego zapotrzebowania na skroplony gaz ziemny (LNG) był kluczowym czynnikiem wzrostu zatrudnienia w sektorze gazu. Choć sektor LNG obejmował zaledwie 15 proc. całkowitego zatrudnienia w dostawach gazu w 2023 r., odpowiadał on za ponad 33 proc. wzrostu r/r. W 2023 r. Europa zwiększyła inwestycje w LNG prawie trzykrotnie, do prawie 7 mld USD, zwiększając możliwości importu LNG o ponad 50 mld m3 gazu rocznie.

Budowa terminali regazyfikacyjnych, w tym pływających jednostek magazynowania i regazyfikacji (FSRU), sprawiła, iż wzrost zatrudnienia w LNG stanowił cały wzrost zatrudnienia w zakresie dostaw gazu w Europie w ubiegłym roku.

– Choć kobiety stanowią 39 proc. globalnej siły roboczej, ich udział w branży energetycznej wynosi tylko 20 proc. Sektory czystej energii częściej zatrudniają kobiety na stanowiskach kierowniczych, ale wciąż są one w zdecydowanej mniejszości. Tylko w sektorach fotowoltaiki i energii wodnej udział kobiet na stanowiskach kierowniczych wynosi powyżej 20 proc. W branży ropy i gazu udział kierowniczek jest niższy niż 15 proc., a w sektorze węglowym wynosi 10 proc. – zwraca uwagę Marianna Sobkiewicz.

W Chinach energetyka niskoemisyjna odpowiada za 10% całkowitego wzrostu zatrudnienia

Jej zdaniem mimo dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii na świecie, globalne zatrudnienie w sektorze paliw kopalnych zwiększyło się w 2023 r. o 3 proc. Za wzrost ten odpowiadały sektory ropy i gazu, a w sektorze węglowym liczba miejsc pracy zmniejszyła się. Ten globalny trend obserwowany jest też w Polsce, w której w latach 2008-2024 zatrudnienie w górnictwie węgla kamiennego spadło o 59 proc.

W Chinach energetyka niskoemisyjna odpowiada za 10 proc. całkowitego wzrostu zatrudnienia, a w gospodarkach rozwiniętych, jak UE, USA czy Japonia, odsetek ten wynosi 4-6 proc. – stwierdza na zakończenie Marianna Sobkiewicz.

Więcej informacji z Tygodnika Gospodarczego PIE pod linkiem: https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2024/12/Tygodnik-PIE_49-2024.pdf

To też może Cię zainteresować:

https://raportcsr.pl/pie-polska-elektroenergetyka-moze-odejsc-od-wegla-juz-do-2040-roku/

https://raportcsr.pl/efni-huawei-wspiera-rownosc-i-roznorodnosc-w-branzy-technologicznej/

https://raportcsr.pl/polki-liderkami-w-europie-srodkowo-wschodniej-w-wykorzystywaniu-ai/

Idź do oryginalnego materiału